Kurti je nedjelju dana ranije pokazao da je spreman svoj cilj da ostvari i nedemokratskim sredstvima: u parlamentu je mirne duše bacio suzavac zbog čega je prekinuta sjednica. Cilj te akcije bila je blokada parlamenta. Time Kurti želi da spriječi da se preuredi politička organizacija srpskih opština na Kosovu. Pri tome je riječ o suštini Briselskog sporazuma od 2013. godine, koji bi odnose između Srbije i Kosova trebalo da postavi na zdrave noge. Zajednica opština bi trebalo da ima autonomiju u oblasti prostornog planiranja, ekonomskog razvoja, obrazovanja i zdravstva. Predviđeno je da se finansira od sopstvenih prihoda i iz kosovskog budžeta, ali i od strane srpske države.“
pravo strah od uticaja Beograda, nastavlja Neue Zuercher Zeitung, je ono što opoziciju pokreće u borbi protiv zajednice opština: „Beograd je uvijek imao uticaj: sjeverni dio Kosova donedavno je bio pod kontrolom Beograda. Mnoge Kosovare ljuti što taj uticaj sada treba da se legalizuje u drugačijoj formi. Prema Kurtijevom mišljenju, korumpirana kosovska vlada dozvoljava da je EU i Beograd nasamare. Zbog toga što na političare kao što je ministar spoljnih poslova Hašim Tači – još uvijek moćan čovjek u zemlji – može da se vrši pritisak, prihvaćen je fatalan dogovor. Na njih može da se vrši pritisak, zato što međunarodni, zapadni zaštitinici mlade države imaju dokaze o korumpiranoj vladi, tvrdi Kurti. Ali zašto Brisel podržava Srbiju? Kurti poseže za metaforom: EU hrani malu hobotnicu Srbiju, kako bi je držao podalje od velike hobotnice Rusije. Ali pipci male hobotnice sežu duboko u Kosovo.“
U tekstu se dalje govori o problemima sa kojima je danas suočeno Kosovo i dodaje da Aljbin Kurti za njih ima alternativu, a to je protest: „Pri tom mu koristi njegova vjerodostojnost. Četrdesetogodišnjak nikada nije bio dio političkog establišmenta kao ni dio jednako neomiljene kontraelite međunarodno finansiranih nevladinih organizacija. Niko ne može da mu prebaci bogaćenje, a kritika koja se često upućuje opoziciji izdajnika razbija se o njegov nacionalizam. Harizmatičan i retorički nadaren, Kurti ima neku vrstu statusa mučenika. Za vrijeme rata na Kosovu uhapsili su ga Srbi i pušten je tek nakon dvije i po godine. Ideologija njegove stranke Vetëvendosje, što u prevodu znači Samoopredjeljenje, orijentiše se prema antikolonijalnim pokretima trećeg svijeta. Ona je istovremeno nacionalistička i antikapitalistička. U sredini, u kojoj privatizaciju i tržište u šaci ima klika koja se brzo obogatila i u kojoj se pojedini zapadni ambasadori ponašaju kao rimski konzuli, Kurtijeva propaganda ima veliki odjek“, piše Neue Zuercher Zeitung.