Srbija i Kosovo da budu kao dvije Njemačke


Ipak, prema saznanjima beogradskog lista, od Srbije se neće tražiti da prizna nezavisnost Kosova, a jedna od zamki je da se odredi granica prema Kosovu.

U trenutnoj verziji dokumenta, koji se sprema u kabinetu evropskog komesara za proširenje Johannesa Hahna, po instrukcijama zemalja Kvinte, a koji je premijer Aleksandar Vučić nazvao “groznim papirom”, u velikoj mjeri preslikan je model sporazuma dvije Njemačke – dvije potpuno nezavisne države koje se međusobno ne priznaju.

Od Srbije se traži da pristane na sve ono što, po tumačenju Evropske komisije, proizilazi iz tačke 14 Briselskog sporazuma, a koja glasi da se “dvije strane obavezuju da neće jedna drugu blokirati, niti podsticati druge da blokiraju evropske integracije druge strane”.

To podrazumijeva da Beograd pristane na članstvo Kosova u apsolutno svim regionalnim i međunarodnim organizacijama. Stolica u Ujedinjenim nacijama nije deklarativno navedena, ali jeste članstvo u Unesku, Savjetu Evrope, UEFA…

Takođe, prema nekim izvorima iz Brisela, u platformu za poglavlje 35 ugrađena su sva ona pitanja koja se tiču Kosova, a potpadaju pod druga poglavlja – od energetike, škola, zdravstvenih ustanova, do funkcionisanja preduzeća poput “Pošta Srbije” ili srpske “Komercijalne banke”.

Velika zamka je i što ovaj nacrt predviđa i regulisanje pitanja granica, što znači da bi se Srbija morala i “geografski” odreći Kosova, koja čini 15 odsto državne teritorije.

U 49 tačaka, koliko prema informacijama ima u preliminarnom tekstu pregovaračke platforme, ugrađena su rješenja da univerzitet u Sjevernoj Mitrovici uđe u školski sistem Kosova, da bolnice i sve zdravstvene ustanove budu pod kapom Prištine, da srpska javna preduzeća i državna banka radi po kosovskim zakonima i pravilima.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.