Osjećate se neugodno jer vam se ta osoba upravo predstavila.
Vjerovatno ne postoje ljudi kojima se to nije dogodilo, a naučnici su objasnili zašto možemo pamtiti razne informacije, datume, nazive, a zaboravljamo ime nekoga koga smo tek upoznali.
Naš mozak će prepoznati lice, sjetit će se situacije, razgovora, ali na imenu neznanca će zapeti. Puno lakše mu je zapamtiti ime nekoga ili nečega što nam je blisko i važno u životu ili što ga asocira na nešto poznato. S druge strane, ime nekoga na koga smo prvi put naišli doživljava kao nevažnu informaciju.
U situacijama kao što je upoznavanje našem mozgu je teško u isto vrijeme davati i primati informacije.
Umjesto da se fokusira na informacije o čovjeku kojeg smo upoznali, naš mozak će se baviti mislima šta ćemo reći i kako ćemo to izgovoriti, a tad automatski neće obraćati pažnju na ono šta nam je sagovornik rekao.
Da bi to dokazali, naučnici su napravili eksperiment u kojem su dobrovoljce podijelili u dvije grupe i zatražili su da se predstave. Nakon toga su ih tražili da se sjete što su čuli od drugih.
Učesnici istraživanja sjetili su se podataka o svim članovima svoje grupe osim onog člana koji je govorio direktno pred njima jer su bili toliko usredotočeni na ono što su htjeli reći da nisu obraćali pažnju na nove informacije.
Naučnici su napomenuli kako je za sve “kriva” radna memorija zadužena za kratkoročna sjećanja jer upravo ona ima veliku ulogu u pamćenju imena.
Kažu kako je ponavljanje jedan od glavnih pokretača naše radne memorije. Zbog ograničene količine skladišnog prostora u radnoj memoriji, s vremenom će naš mozak automatski brisati podatke koje smatra beznačajnima. Zato, ako se ne usredotočimo na neke informacije, one će nestati, kao što nestane ime nekoga koga smo upravo upoznali, piše Elite Daily.