Razgovaralo se o odsustvu diskriminacije ili razlikovanja o mogučnostima, na osnovu toga da li je neko muškarac ili žena, u raspodjeli sredstava, u pristupu uslugama i uživanju prava.
Cilj nije da muškarci i žene postanu identični, nego da njihove mogučnosti i prednosti postanu i ostanu jednake. Da bi se shvatila rodna ravnopravnost jako je važno napomenuti razliku između pola i roda. Dok se pol odnosi na biološke osobine muškaraca i žena, rod se odnosi na društveno izgrađene definicije uloga za žene i muškarce. To su međunarodni standardi i konvencije doneti s ciljem da unaprijede rodnu ravnopravnost, uključujući konvenciju o ukidanju svih oblika diskriminacije žena i ti standardi uspostavljaju slične definicije rodnog koncepta rekla je gospođa Lauren Mc Alister koja vodi odsjek za toleranciju i nediskriminaciju pri misiji OSCE – a na Kosovu.
Ispred ženske grupe žena Parlamenta Kosova panelista je bila i poslanica Emilija Redžepi koja je govorila o integraciji žena u privredi, intergraciji žena na tržištu rada i socijalna zaštita za kategorije pogođene socijalnim problemima, žene u politici, u procesima donošenja odluka, obrazovanje, zastupanje žena u kulturi i medijima.
Akcenat je stavila na razbijanju stereotipa i podizanje svijesti društva da i žene i muškarci imaju zakonom propisana jednaka prava na uživanje svojih imovinskih i stambenih prava, a društvene i običajne tradicionalne prakse koje postoje kod nas mogu ograničiti tu jednakost.
Zabrinjavajući faktor za sve nas je što samo 8 odsto žena ima imovinu na svoje ime na cijelokupnoj teritoriji Republike Kosovo a svi moramo se zajedničkim snagama udružiti kako bi podigli svijest u našem društvu da razbijemo predrasude da žensko dijete nema istu vrednost kao muško dijete i veča angažovanost svih nas političara, NVO i medija koji su glavni faktor našeg društva, da utićemo na implementaciji zakona o rodnoj ravnopravnosti jer nije sramota tražiti…sramota je ne dobiti ono što vam sleduje.
S poštovanjem, Predsjednica NDS-a: Emilija Redžepi
Prizren
06.010.2015.