Sa današnjim letom na Kosovo je od februara mjeseca vraćeno 1.265 osoba, saopštilo je pokrajinsko Ministarstvo unutrašnjih poslova Bavarske.
“Mi ćemo sve učiniti da važeće pravo na azil u Njemačkoj realizujemo, a u to spada da se ljudi brzo vraćaju u svoje zemlje porekla, poput podnosioca za azil iz zemalja Zapadnog Balkana, kojima se u skoro nula odsto slučajeva azil i odobrava”, kaže pokrajinski ministar Joahim Herman.
Njemački političari zahtjevaju da se Albanija, Kosovo i Crna Gora proglase zemljama sigurnog porjekla, kao što su Srbija, Makedonija i Bosna, što znači da u tim zemljama nema ni rata ni političkog progona ljudi, pa time ni razloga za traženje azila.
U diskusijama o tome kako spriječiti navalu, prije svega, lažnih azilanata sa Balkana, njemački političari ističu da su opštine i gradovi preopterećeni troškovima za smještaj azilanata, a mediji pišu da u nekim slučajevima moraju ove godine da izdvoje i preko 200 odsto sredstava više nego lane, kako bi zbrinuli sve veći broj ljudi.
Na listi troškova vodi Drezden – u tom gradu je prošle godine potrošeno na smještaj azilanata 15,6 milion evra, a ove godine će, kako se računa, ti troškovi biti 47 miliona, što je 203 odsto više nego u 2014. godini.