Skupština Kosova u 10:00 sati ima redovnu sjednicu sa samo jednom tačkom dnevnog reda, glasanje o prijedlogu amandmana broj 24. na Ustav Kosova. Za osnivanje Specijalnog suda potreban je 81 glas poslanika.
Uprkos velikom protivljenju opozicije, predsjedništvo Skupštine Kosova donijelo je odluku da na dnevni red stavi glasanje o ustavnim amandmanima kojima se otvara put za formiranje specijalnog suda.
Opozicija smatra da amandmani u vezi sa osnivanjem specijalnog suda ni u kom slučaju ne treba da budu ponovo u skupštinskoj proceduri i najavljuje da će glasati protiv.
Međutim, očekuje se da će pojedini poslanici Demokratske partije Kosova koji su tokom prošlog glasanja 29. juna bili protiv formiranja ovog suda sada glasati za usvajanje amandmana. Premijer Isa Mustafa rekao je sinoć da vladajuća koalicija ima potreban broj glasova da se usvoji amandman 24 na Ustav Kosova, čime se otvara put osnivanju specijalnog suda.
Na sjednici predsedništva Skupštine šef parlamentarne grupe Pokreta “Samoopredjeljenje” Glauk Konjufca rekao je da je “ponovno stavljanje na glasanje tih amandmana antidemokratski potez bez presedana”.
“I prvi put kada su amandmani došli u Skupštinu, bili su skandalozni i umesto da vlada to prihvati, ona sada ide korak dalje i pravi još antidemokratskiji potez i bez promjenjenog zareza ponovo ih vraća u skupštinsku proceduru, što je bez presedana. Ukoliko to uradimo, legitimisaćemo anarhiju na Kosovu”, smatra Konjufca.
Sličan stav imaju i predsjednici ostalih parlamentarnih opozicionih grupa.
Prethodno je u petak vlada usvojila izmjene ustavnih amandmana za formiranje Specijalnog suda za ratne zločine i specijalnog tužilaštva i dostavila ih parlamentu na razmatranje.
Vlada je usvojila i Nacrt zakona o pravnoj zaštiti i finansijskoj podršci optuženima u sudskim procesima pred tim sudom.
Vraćanje u skupštinsku proceduru, kao i usvajanje ustavnih amandmana predstavlja izuzetno značajan korak za Kosovo u ispunjavanju obaveza koje je preuzelo od međunarodne zajednice, saopšteno je ranije iz kabineta premijera Ise Mustafe.
Ta obaveza preuzeta je prošle godine kada je Skupština Kosova sa dvije trećine glasova usvojila Zakon o međunarodnom sporazumu Kosova i EU o produžetku manadata EULEX-a, kao i o potrebi za osnivanje Specijalnog suda za ratne zločine.
Istaknuto je da će ispunjenje ove obaveze doprineti rasvjetljavanju optužbi i da će biti od izuzetne važnosti za evroatlantske integracije Kosova, kao i za dalje jačanje strateškog partnerstva sa SAD i Evropskom unijom.