Nakon što je njemačka kancelarka Angela Merkel svojim riječima rasplakala palestinsku djevojčicu Reem Sahwil pred kamerama, pokrenule su se žučne polemike unutar, ali i izvan zemlje.
Mlada Palestinka Reem Sahwil preko noći je postala simbol problema izbjeglica u Njemačkoj, što je navelo ovu državu da preispita svoje zakone o imigraciji, uzimajući u obzir specifičnu situaciju da djeca imigranti postižu odlične uspjehe tokom obrazovanja.
Reem Sahwil je kroz suze, u razgovoru s kancelarkom, iznijela svoje probleme i zabrinutost zbog neizvjesne sudbine. Ova djevojčica živi u stalnom strahu od prisilne deportacije, koja prijeti njoj i njenoj porodici, s obzirom da već četiri godine žive u Njemačkoj kao izbjeglice.
Rasprava bez presedana
Reemine suze tokom susreta između Angele Merkel i grupe njemačkih učenika prošlog četvrtka u gradu Rostocku izazvale su val saosjećanja kod miliona gledalaca koji su pratili ovaj događaj putem TV kanala u Njemačkoj, što je rezultiralo žestokim političkim i medijskim raspravama bez presedana.
Takva situacija nagnala je pojedine istaknute političke ličnosti u Njemačkoj da podignu glas i zatraže radikalne promjene Vladine politike vezano za pitanja azila i imigracije.
Četrnaestogodišnja Palestinka govorila je na tečnom njemačkom jeziku, što je navelo kancelarku Merkel da pohvali njen tečan govor, iako je u Njemačkoj tek četiri godine. Nedugo zatim, nemirni i drhtavi glas mlade Reem pretvorio se u plač, nakon što je “čelična dama” odgovorila na njeno pitanje bez ikakvih emocija, rekavši kako će neke izbjeglice neminovno morati napustiti Njemačku te da njena država nije u stanju prihvatiti hiljade ljudi koji žive po palestinskim izbjegličkim kampovima u Libanu ili u Africi.
No, ono što Nijemci nisu znali – koji su iskazali solidarnost s Reem i osudili ono što su vidjeli kao krajnju bezosjećajnost i neuspjeh njihove kancelarke da utješi djevojčicu – jeste to da se u životu ove mlade palestinske izbjeglice krije veoma teška prošlost borbe s ozbiljnim i veoma kompliciranim zdravstvenim problemima. Da su bili upućeni i u to, zasigurno bi pokazali još više suosjećanja s ovom mladom Palestinkom.
Atef Sahwil, otac djevojčice Reem, rekao je za Al Jazeeru kako su on, supruga i troje djece stigli iz Libana u Njemačku 2010. godine. Cilj njihovog puta bio je liječenje Reem, koja je patila od 35-postotne paralize tijela, nastale kao posljedica nedostatka kisika pri porodu, jer je rođena u sedmom mjesecu trudnoće, te rana i preloma koje je zadobila u saobraćajnoj nesreći 2006. godine.
Ukupno 28 operacija
Reem je nakon nesreće imala 27 operacija na nozi i jednu na glavi, gdje još ima veliki ožiljak koji nije zacijelio.
Pojašnjava da ga je neuspjeh – s obzirom na njihov težak izbjeglički život u libanskom izbjegličkom kampu Beqaa – da svojoj kćerki priušti odgovarajući liječnički tretman primorao na to da uzme pozajmicu i prikupi dobrovoljne priloge kako bi odveo Reem na liječenje u Njemačku.
Tu su joj obavili šest operacija, a pred njom je još zahvata, kao i stalno liječenje i kontrole kod ortopedskog hirurga, neurologa, vaskularnog hirurga, homeopata i psihologa.
Reem, zajedno s roditeljima i mlađim bratom i sestrom, Ahmadom i Ranim, živi u gradu Rostocku, na istoku Njemačke, u stanu u koji su doselili 2013. godine iz izbjegličkog kampa, gdje su živjeli s još 280 izbjeglica. Ova porodica živi u Njemačkoj na osnovu boravka koji zahtijeva stalno obnavljanje.
Reem je za Al Jazeeru rekla kako su posljednje prijetnje njemačkih vlasti da će iseliti njenu porodicu u Liban prouzrokovale dodatne psihičke probleme, pored onih zdravstvenih s kojima se bori. Objasnila je kako je otišla da prisustvuje druženju kancelarke Merkel s učenicima na temu njemačke imigracione politike.
Uopće nije razmišljala o tome da bi mogla govoriti o situaciji kroz koju prolazi njena porodica. Kazala je kako ju je voditelj programa ohrabrio da ispriča kancelarki Merkel o svojim problemima i neizvjesnoj sudbini.
Ova mlada Palestinka, koja je ove godine postigla najbolji uspjeh u njemačkom jeziku u svom razredu, čak i ispred svojih vršnjaka Nijemaca, nada se kako će ova široka polemika koju je izazvao njen razgovor s kancelarkom Merkel dovesti do toga da ona i njena porodica dobiju odgovarajući boravak, koji će joj omogućiti da nastavi liječenje i obrazovanje u Njemačkoj.
Izmjene imigracionog zakona
Reemin otac nada se da će ove rasprave, koje su bile povod tome da mediji iz 17 različitih država obave intervju s njegovom kćerkom vezano za razgovor s njemačkom kancelarkom, pomoći u rješavanju njihovog problema s boravkom u ovoj državi te da će se na taj način skrenuti pažnja i na druge slične situacije u Njemačkoj, naročito po pitanju palestinskih izbjeglica.
Atef Sahwil je pozdravio odluku da se zaustave procedure deportacije njegove porodice i sličnih slučajeva. Nada se kako će ova odluka ići u tom pravcu da se njegovoj porodici dozvoli stalni boravak u Njemačkoj, i to na osnovu novog zakona kojim se zabranjuje prisilna deportacija maloljetnih izbjeglica koje se obrazuju u Njemačkoj više od četiri godine uz ostvareni uspjeh u školovanju.
Prema novom zakonu, koji stupa na snagu početkom augusta, zabranjuje se i deportacija roditelja ovih učenika, s obzirom da oni nadziru njihov odgoj.