Makedonija na ivici novih sukoba

U svojoj analizi MKG ocjenjuje da se Makedonija trenutno oporavlja od dva šoka. Jedan je skandal s objavljivanjem prisluškivanih razgovora koji otkrivaju da je državni aparat zarobljen i korumpiran od strane vladajuće partije, a drugi je oružani sukob policije s naoružanom grupom Albanaca, mahom s Kosova, u Kumanovu.

– Ako se ne rješi dvojna kriza, legitimiteta vlade i regionalne bezbjednosti, postoji rizik od mogućeg proširenja nasilnih sukoba, u najgorem slučaju s elementima zamalo izbegnutog konflikta poput onog od 2001. godine – navodi se u analizi MKG.

Uz konstataciju da diskreditovane državne institucije ne mogu rješiti krizu, MKG naglašava da EU treba da pritiska sve zainteresovane strane u Makedoniji radi postizanja sveobuhvatnog dogovora, uključujući uspostavljanje privremene vlade sa svim glavnim političkim partijama koja će sprovesti tražene reforme koje će dovesti do fer i demokratskih izbora.


– Većina onih koji treba da se bore protiv nezakonitosti sami su umješani u njih. Takva saznanja proizlaze iz objavljenih prisluškivanih razgovora, koji otkrivaju da su osobe iz vlade planirale da ometaju izbore, da manipulišu sa sudovima, kontrolišu medije i da kažnjavaju neprijatelje – dodaje se u izvještaju.

Zato MKG predlaže niz mjera za izlazak iz krize, a ključna je formiranje tranzicione vlade koja bi do aprila 2016. stvorila uslove za fer i demokratske izbore. MKG predlaže i formiranje dve nezavisne komisije uz pomoć evropskih i američkih eksperata. Jedna bi pratila rad tranzicione vlade, a druga bi istraživala sadržaj prisluškivanih razgovora i vodila istragu kriminala i korupcije. Posljednja preporuka se odnosi na ostvarivanje etničke i budžetske ravnopravnosti Albanaca saglasno Okvirnom dogovoru potpisanom u Ohridu nakon okončanja vojne krize 2001. godine.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.