Balkanci masovno na more uprkos besparici

Uprkos povremenim političkim napetostima među državama sa prostora bivše Jugoslavije, kao što je slučaj u posljednjih nekoliko sedmica, raste broj građana koji odlaze na svoje nekadašnje omiljene destinacije na Jadranu, prije svega iz BiH i Srbije, u Hrvatsku.

Građani Kosova se uglavnom opredjeljuju za Crnu Goru i Albaniju, ali oni koji imaju mogućnosti, godišnje odmore provode i na turskom primorju. U jednoj turističkoj agenciji u Prištini kažu da dnevno sklope 40 aranžmana za Tursku, koja je najpopularnija destinacija, između ostalog i zbog viznih olakšica. 

Bosanci i Hercegovci najčešće provode godišnje odmore u Turskoj i Hrvatskoj. Tako je i ove godine. Domaći Neum ostaje bh. građanima kao posljednja opcija. Mnogi pak ne mogu da priušte sebi ljetovanje jer su sve ponuđene destinacije za njih skupe.


Premijer Srbije, Aleksandar Vučić, pozvao je nedavno građane da godišnje odmore provedu u svojoj zemlji, navodeći kao argument da na turističkim putovanjima u inostranstvu potroše 890 miliona evra godišnje. Ministarstvo trgovine i turizma ponudilo je građanima, koji se odluče za odmor u Srbiji, besplatne vaučere od 5.000 dinara, koji bi važili samo u turističkim objektima u zemlji. Kakvi su efekti ove turističke kampanje i da li će se građani odazvati apelu premijera – istraživao je Branko Vučković u priči Građani biraju najjeftinije aranžmane, Grčka top destinacija.

Crna Gora, kao atraktivna turistička destinacija, nastoji da privuče goste, kako iz evropskih zemalja, tako i okruženja, što nije jednostavno u vrijeme globalne ekonomske krize i percepcije turista, pre svega iz okruženja, da su cijene previsoke u poređenju sa recimo Grčkom ili Turskom – navode sagovornici Lele Šćepanović u priči Grčka veliki konkurent crnogorskom turizmu.

Hrvatski turizam je sa sedam i po milijardi evra zarade u prošloj godini izuzetno važan za domaću ekonomiju. Gosti iz država nastalih raspadom Jugoslavije sve su brojniji, između ostalog i zbog sve bolje saobraćajne povezanosti i jačih promotivnih aktivnosti. Oni hrvatski građani koji ne ljetuju na Jadranu, odlaze, ne samo u Evropu, nego i na vrlo daleke destinacije. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.