“Duboko smo razočarani ishodom današnjeg glasanja u Skupštini. Rezultat je prepreka evroatlantskim aspiracijama Kosova. Kao što smo ranije rekli, u odsustvu osnivanja Specijalnog suda, američka vlada neće blokirati napore članica koji ne priznaju Kosovo da uspostavi tribunal UN-a,” rekla je ambasadorka Džejkobson za Zëri. SAD nisu jedine koje imaju ovakav stav.
Ambasador Velike Britanije, Ruairi O’Konel, rekao je za Zeri da Kosovo nije uspijelo da dokaže svijetu da je spremno da sprovede svoje međunarodne obaveze.
“Ovo je bila prilika za Kosovo da pokaže spremnost da sprovede svoje međunarodne obaveze i taj neuspjeh, nažalost, doveo je u pitanje tu sposobnost Kosova,” rekao je O’Konel. Razočaran u kosovske zakonodavce, ambasador je rekao da je “Kosovo trebalo da pokaže svijetu kako ne dozvoljava nekažnjivost, ali je ispalo suprotno. On je rekao da će se Specijalni sud baviti pojedincima, a ne Kosovom, ali kada Kosovo odbija da pokaže spremnost za pravdu, onda postaje problem i za Kosovo i njegov imidž”.
Zëriju je izjavu dao i ambasador Norveške Jan Bratu. On je rekao da međunarodni partneri nisu uspijeli da ubjede zakonodavce da ovaj sud nije protiv suvereniteta i nezavisnosti, već da jača državu. Bratu rekao da su pristalice Kosova razočarane ovom akcijom.
“Neuspostavljanje Specijalnog suda u Skupštini Kosova je razočaravajuće. Ovaj sud nije protiv nezavisnosti, već je jača. Ali, desilo se suprotno,” rekao je ambasador Bratu.
A u petak je u holu Skupštine holandski ambasador na Kosovu, Robert Boš, raspravljao sa zakonodavcima o važnosti da se usvoje amandmani koje otvaraju put ka uspostavljanju Specijalnog suda.
Istog stava, manje ili više, je i visoki predstavnik EU na Kosovu Samuel Žbogar.
“Skupština je donijela odluku i svoju odgovornost. Oni su tu odluku donijeli i ja ću je poštovati, ali moram da kažem da smo veoma razočarani odlukom,” rekao je Žbogar.
Na pitanje novinara da li će Savijet bezbjednosti UN preuzeti da rješava ovo pitanje, on je rekao da ostaje da se vidi šta će se desiti.
“Vidjet ćemo šta će se onda desiti, ne znam. Kažem, ne znam šta će se dalje dešavati. Nema više koraka od strane Vlade. Mislim da je Skupština preduzela korak da se više ne bavi ovim pitanjem, to je sve,” rekao je Žbogar nakon završetka sjednice. U narednim danima se očekuje reakcije iz drugih međunarodnih zvaničnika sa sjedištem u Briselu i drugim liderima država EU.