Šta Angela Merkel traži od Vučića

Konkretno, kako saznaje „Blic“, Njemačka traži da Srbija „u doglednoj budućnosti“ dopusti članstvo Kosova u Ujedinjenim nacijama, ali i da podrži ustavne reforme u Bosni i Hercegovini kojima bi se smanjio uticaj entiteta.

Njemačka kancelarka, najmoćnija žena na svijetu, dolazi u posjetu Beogradu početkom jula i ove dvije stavke su u vrhu onoga što će prenijeti državnom vrhu Srbije.

Prema stavu Berlina, to što bi Srbija omogućila ulazak Kosova u UN ne bi značilo da je priznala jednostrano proglašenu nezavisnost. Sve bi bilo obavljeno po modelu „dvije Njemačke“, iz doba hladnog rata do 1990, kada se istočna i zapadna Njemačka formalno-pravno nisu priznale, ali su obje bile u UN.

Merkelova traži članstvo Kosova u UN jer je to jedini način da ono postane članica Savjeta Evrope i OEBS, kao i Evropske unije. To bi ujedno značilo trajno rješenje kosovskog pitanja, koje već decenijama ugrožava njemački interes za stabilnim Balkanom.

Drugi stalni izvor nestabilnosti u regionu je, smatraju Njemci, položaj Republike Srpske. Zbog toga će Merkelova tražiti da Srbija pristane na slabljenje RS, da se jasno ogradi od Milorada Dodika, da se suprotstavi njegovom referendumu za odcjepljenje RS i da pristane na ustavne promjene kojim bi ojačale centralne institucije u Sarajevu.


Đorđe Vukadinović iz Nove srpske političke misli kaže da je „potpuno jasno“ da su Kosovo u UN i slaba Republika Srpska „dva zahtjeva Zapada koja će se prije ili kasnije pojaviti na stolu tokom pregovora za pristupanje EU“.

– Vidjet ćemo hoće li ovi zahtjevi biti formalizovani sada, kao zahtjev prilikom posjete Merkelove, ili će to biti malo odloženo, ali da će se pojaviti na stolu nema sumnje. Kada je riječ o članstvu Kosova u UN, po modelu dvije Njemačke, to je bio prijedlog Wolfganga Ischingera još prije proglašenja nezavisnosti Kosova. Ograđivanje od Dodika su Njemci tražili još od Tadića, i to nije samo zahtjev Njemačke, već i SAD. Poslije primjene Briselskog sporazum, Dodik je zasigurno prva sljedeća tema – kaže Vukadinović za „Blic“.

Angela Merkel bi u Beograd trebalo da stigne 7. jula, a sljedeća dva dana provest će u Tirani i Sarajevu.

Debakl s Tadićem

Angela Merkel je prošli put bila u Beogradu u avgustu 2011. godine. Domaćin joj je bio tadašnji predsjednik Srbije Boris Tadić. Razgovori su se završili debaklom, a Merkelova je optužila Tadića za kršenje obećanja u vezi s Kosovom. Smatra se da je Tadić tog dana izgubio svaku podršku Njemačke, koja se okrenula Nikoliću i Vučiću.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.