Vlasti su poništile odsustva svih ljekara kako bi pojačale zbrinjavanje stanovništva.
Maj i jun važe za najtoplije mjesece u Indiji, a meteorolozi kažu da je broj dana sa temperaturom blizu 45 stepeni znatno povećan u proteklih 15 godina, piše Source.
Najteže je pogođena država Andhra Pradeš, na jugoistogu Indije, kao i obližnja Telangana. Većina žrtava su starije osobe i radnici koji su doživjeli toplotni udar ili su dehidrirali.
U Andra Pradešu stradale su najmanje 852 osobe, a u susjednoj Telengani broj žrtava je najmanje 266, izjavio je zvaničnik iz odjeljenja za reagovanja na katastrofe Bambal Ram Mina.
Vlasti su pozvale građane da ne izlaze napolje u toku dana kako bi izbjegli najtopliji i ujedno najopasniji period vremena.
Toplotni talas traje već šest dana u oblastima na jugu zemlje, što je dvostruko duže od uobičajenog perioda.
Juče je u nekim oblastima temperatura dostigla 50 stepeni Celzijusa stepeni, potvrdili su indijski zvaničnici.
Javne službe apeluju da se pije dosta vode i izbegava izlazak napolje u najtoplijim dijelovima dana.
Topli i suhi vjetrovi zahvatili u i Nju Delhi, kao i veći dio sjevernog i centralnog dijela Indije. U velikim gradovima su primjetne gužve oko štandova na kojima se prodaju hladni voćni sokovi i voda.
Meteorolozi najavljuju da će toplotni talas potrajati najmanje još nedjelju dana.
Prve monsunske kiše, koje će donijeti malo osvježenja, očekuju se u prvoj nedjelji juna u južnoj državi Kerala. Sezona monsuna traje do septembra i postepeno zahvata cijelu Indiju.
U galeriji možete vidjeti fotografiju koja najbolje ilustruje kolike vrućine potresaju drugu najmnogoljudniju zemlju na svijetu, tolike da se asfalt bukvalno topi.