Avnija Bahtijari izjavio je za RTK2 da Gorancima u inostranstvu prijeti asimilacija, a da je sve više onih koji se odlučuju za život u razvijenim zemljama Evrope zbog loše ekonomske situacije i nezavidnog položaja Goranaca u kosovskom društvu.
“Podaci pokazuju da su pripadnici nevećinskih zajedncia, konkretno Goranci, najmanje zastupljeni u institucijama na Kosovu.
Takođe, mi smo jedina zajednica koja nema svoj medijski prostor na javnom servisu RTK”, rekao je Bahtijari, gostujući u Jutranjem programu RTK2.
Bahtijari je i službenik za informisanje Savjetodavnog vijeća za zajednice pri kabinetu predsjednice Kosova. On poziva institucije da više ulažu u ekonomsku stabilnost goranske zajednice.
Jedna od mogućnosti je, prema njegovim riječima, skijalište u Brodu na Šari, koje može biti potencijal ukoliko vlasti odluče da ulažu.
“Gora ima šta da ponudi i pripadnici goranske zajednice su vredni ljudi, ali vlasti na centralnom i lokalnom novu moraju da nam posvete više pažnje”, rekao je Bahtijari.
Povodom praznika Đurđevdana, koji Goranci slave od 4. do 10. maja, Bahtijari je ukazao na kulturni značaj ove proslave. A kako je rekao tradicionalo se slave Vlaška i Džambala.
“Vlaška predstavlja centralni događaj proslave zato što se na jednom mjestu tada okupe ljudi iz svih 16 goranskih sela, ali i oni koji dođu iz pečalbe, iz inostranstva. Takođe, to je prilika da se mladi međusobno upoznaju. Sa druge strane, Džambala je jedan od događaja koji se organizuje 10. maja u selu Zli Potok”.
Jedan od najznačajnih trenutaka ovog praznovanja jesu pripreme za venčanja, čime se kako kaže Bahtijari tradicija čuva od zaborava.
“Veridbe se sklapaju u ovom periodu a na ljeto se održavaju vjenčanja, takođe sada budući mladenci iz inostranstva dolaze kod krojača u Gori kako bi šili narodnu nošnju koja se nosi na vjenčanju”, rekao je on.