Udisanje para od crnog papra može vam pomoći čak i za lakše ostavljanje cigareta. Papar uspješno smiruje nervozu, ublažava stres i nesanicu, poboljšava koncentraciju i pamćenje, jača živce.
Papar kao lijek
Najvažniji sastojci papra su eterična ulja: phelandren, sesquiterpen i caryopylen – zastupljena su od 1 do 2,5%, alkaloid piperin do 10%, zatim skrob, smola i malo masnog ulja. Crni i zeleni papar potiču stvaranje probavnih enzima u gušterači, što olakšava probavu, poboljšava cirkulaciju, blagotovorno djeluje na impotenciju i frigidnost, ublažava reumatske i artritične bolove, kao i grčeve u mišićima.
Ulje crnog papra može se upotrijebiti kod bolova u zglobovima, ali je i podjednako dobro za liječenje akni, zatezanje kože i problema sa celulitom, piše Dnevno.
Zeleni papar potiče naš organizam da bolje apsorbira vitamin B – beta karoten i ostale hranjive sastojke. U svom sastavu ima fitokemikalije koje djeluju kao antioksidans. Također, pomoću njega se dugotrajno zadržava voda u organizmu i potiče naš organizam na znojenje.
Zeleni papar – sredstvo za mršavljenje
Najnovija istraživanja dokazala su da zeleni papar skida kilograme i pomaže na putu do vitkosti i tankog struka. Izlučivanje želučanih sokova i enzima ubrzava probavu. Zeleni papar djeluje najjače od svih ostalih, jer se u njemu nalazi puno eteričnih ulja koja uspješno tope dubinske masnoće, pa je zbog toga sve češći sastojak preparata za uklanjanje celulita.
Recepti
Ukoliko imate probleme s probavom isprobajte sljedeći recept:
Preliti 3 grama plodova papra sa 1,5 dl proključale vode, dodati malo mente zbog ukusa, poklopiti i ostaviti da odstoji desetak minuta. Procijedite i pijte napitak dva do tri puta dnevno.
Bijeli papar pomaže za bolje iskašljavanje
U čajnu žličicu prirodnog meda od bagrema dodati prstohvat bijelog papra i jesti ga 2-3 puta dnevno u naredna četiri dana. Ovo olakšava iskašljavanje.
Ulje crnog papra protiv reumatskih tegoba
Eterično ulje crnog papra namazano na dio tijela koji vas boli ublažava artritične bolove. Utrljajte ulje na bolna mjesta dva do tri puta dnevno.
Upozorenje:
Kada su u pitanju bijeli, crveni, crni i zeleni papar, koliko god da ih volite i cijenite, vodite računa da ne pretjerate s konzumacijom.