Vlasti Makedonije i Kosova danas će održati sastanak na najvišem nivou nakon što se u noći na utorak dogodio incident u policijskoj stanici u pograničnom makedonskom mjestu Gošince. Granična policija je oko sela, blizu granice s Kosovom, postavila kontrolne punktove, a u večernjim satima u utorak viđeni su i helikopteri koji nadlijeću okolno područje.
Prethodno je policija Makedonije objavila da je grupa od četrdesetak naoružanih osoba sa oznakama Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) upala u policijsku stanicu u mjestu Gošince, u blizini granice sa Kosovom. Policija je ovaj napad okarakterizirala kao terorizam protiv Makedonije.
Mediji, ali i analitičari smatraju da je situacija vezana za napad puna nelogičnosti, a sve je, po njima, pokušaj vlasti da skrenu pažnju s političke krize u Makedoniji.
Makedonska policija spriječila je pristup novinarima u selo, citirajući sigurnosne razloge.
Policijski izvještaji govore da je grupa napadača najvjerovatnije došla sa teritorije Kosova.
Oklopna vozila u selu
U utorak poslije podne, kolona oklopnih vozila makedonskih snaga sigurnosti otišla prema tom kraju. Osim njih, na mjestu događaja su i dva terenska vozila OSCE-a.
U neposrednoj blizini je i karaula Tanuševci, a riječ je o dvjema tačkama koje su prve napadnute 2001. kada su članovi OVK-a na tom području proglasili slobodnu teritoriju.
Politički analitičar Albert Musliu je rekao za Al Jazeeru:
„Dogodila se jedna međuetnička mobilizacija protiv svih kriminalnih i koruptivnih slučajeva koje možemo čuti iz tzv. bombi opozicije. Svima je zapravo loše zbog njihove politike. Prvi put i Albanci, i Makedonci, i Turci imaju isti problem. Ako je istina što čujemo, imaju problem sa tim jer to utiče na život svih građana bez obzira na etničku pripadnost.“
„Sve ovo mi se ne uklapa, pa drži vodu teorija da je ovo način defokusiranja javnosti. Zato mi sve to nekako ne štima. Logika mi ne daje za pravo da se to može desiti“, zaključuje Musliu.
Zabrinutost EU
Suad Missini, izvršni direktor Centra za društvena istraživanja u Makedoniji, ranije je za Al Jazeeru rekao da ovakvi incidenti ne predstavljaju iznenađenje za većinu Makedonaca te dodao da ne vjeruje da oni mogu eskalirati u ozbiljniji sukob.
„Smatram da je to dio scenarija vladajuće stranke koja pokušava na taj način da odvrati pažnju sa audiomaterijala o korupciji koje objavljuje opozicija. I očekivao sam da dođe do napete situacije u čijem su kreiranju vlasti iskusne“, smatra Missini.
Reagirala je i vladajuća VMRO-DPMNE, koja je najoštrije osudila “teroristički događaj” u selu Gošince.
“Svi politički činitelji, pojedinci i stranke trebaju odgovorno da se postave u ovim momentima, da se suzdrže od manipulacija i da ne zagrijavaju tenzije koji su jedinstveni sa uskostranačkim i osobnim interesima”, navode.
Oglasila se i Demokratska unija za integraciju (DUI), članica vladajuće koalicije, navodeći da je incident koji se desio u selu Gošince „akt koji donosi, prvenstveno, štetu albanskoj agendi u Makedoniji i regiji“.
„Građani ne trebaju biti uznemireni, ali istovremeno ne trebaju dozvoliti da padnu u zamku takvih provokacija. Provokacije nas neće pomjeriti od prethodno utvrđene platforme“, poručuje DUI.
Vijeće ministara Evropske unije jučer je izrazilo zabrinutost zbog razvoja situacije u Makedoniji i pozvalo na hitno rješavanje političke krize u toj zemlji.
U zaključcima sa sjednice, održane u Luksemburgu, izražena je ozbiljna zabrinutost zbog pogoršanja situacije, posebno u području vladavine prava, osnovnih ljudskih prava i slobode medija.
Upućen je poziv “svim stranama da, u skladu sa svojom odgovornošću, poduzmu mjere prema održivom rješenju, da se konstruktivno uključe u ponovni početak političkog dijaloga i vraćanje povjerenja u institucije”.
Vijeće ministara EU pozdravilo je uključenost Evropskog parlamenta u razgovore predstavnika Vlade i opozicije, pozivajući ih da se fokusiraju na rješavanju političke krize što je moguće prije.
Vodeća opozicijska stranka u Makedoniji – Socijaldemokratski savez (SDSM), već dugo vremena objavljuje audiosnimke za koje tvrdi da pokazuju korupciju u vladajućem VMRO-DPNE.
Vladajuća stranka, s druge strane, tvrdi da je SDSM u službi stranih organizacija te da su snimci montirani.