“Kako će Kosovo postati skijaška-nacija”

„Brezovica na Šar-planini je jedino skijalište na Kosovu i važi za zapušteno. Od devet liftova većina ne radi, kao ni onaj na glavnoj stazi dugoj 2.500 metara. Preostali pogoni pate od problema sa strujnim napajanjem i slabo se održavaju. Isto važi i za hotele koji potiču još iz jugoslovenskih vremena. Pritom Brezovica ima slavnu prošlost, a možda još bolju budućnost.

Krajem sedamdesetih godina ovde se masovno investiralo, kako bi postojala snježna-alternativa za zimske Olimpijske igre u Sarajevu 1986. godine. Sada jedan francuski konzorcijum na Brezovici želi da izgradi najvažnije odmaralište u čitavoj jugoistočnoj Evropi. Dio te grupe je i “Compagnie des Alpes“, koja sebe opisuje kao vodeću svjetsku kompaniju za izgradnju skijališta. Ukupna dužina skijaških staza trebalo bi da iznosi 100 kilometara, umjesto dosadašnjih 16. U planu je i izgradnja najmanje 20 novih liftova. 

Do 15.000 skijaša istovremeno će moći da bude na stazama. U hotelima i brvnarama moći će da prenoći 7.000 gostiju. Ukupna investicija procjenjuje se na oko 409 miliona evra. Godišnji promet skijališta kretao bi se oko 100 miliona evra. To će biti dobro za domaće stanovništvo, koje ima 50 odsto nezaposlenih. Ukoliko sve bude išlo kako treba, u regionu će se otvoriti 3.000 radnih mjesta, u najboljem slučaju tokom čitave godine. U ljetnjoj sezoni turiste bi trebalo da privuče akva-park veličine 5.000 kvadratnih metara, kao i biciklističke staze. Investitori obećavaju najmanje 120 skijaških dana, sa vještačkim snijegom čak 150, sve do aprila. Obim padavina ovdje je dvostruko veći nego što je na konkurentskim skijalištima u Makedoniji, Crnoj Gori ili Srbiji. 


Za uspjeh projekta govori i dobar položaj između Prizrena i Prištine na Kosovu, kao i Skoplja u Makedoniji. Aerodromi oba glavna grada udaljeni su između 60 i 70 kilometara. Posjetioci iz šesnaest gradova do Prištine imaju direktne letove. Važniji od avionskih putnika za skijalište bi mogli da budu vozači. Njih 2,3 miliona živi na manje od dva sata automobilske vožnje od Brezovice i svi oni su potencijalni dnevni posjetioci. Investitori računaju sa turistima iz svih balkanskih zemalja, ali i iz Austrije, Njemačke, Italije, Švajcarske i Turske. Netaknuta priroda i povoljne cijene trebalo bi da ih privuku“.

Iako projekat zvuči veoma uvjerljivo, još je mnogo nerazjašnjenih pitanja. Prije svega je nejasno ko će ga finansirati, piše frankfurtski list i dodaje da će se više znati narednih mjeseci. „Prva faza izgradnje mogla bi da počne u septembru. U periodu od tri godine na Brezovicu bi moglo da se slije 164 miliona evra. Ako se investicija isplati, slijedi druga faza za period od pet godina. Treća faza izgradnje neće početi prije 2030. godine.“

„Postoji još jedna, velika nepoznanica u računici: nacionalno pitanje“, piše Frankfurter algemajne cajtung: „Opština Štrpce je na Brezovici, to je srpska enklava na Kosovu. Mnoge porodice su napustile to područje, ali Srbi su i dalje brojniji od Albanaca. Nerazjašnjena su pitanja vlasništva zemlje, hotela, liftova i drugih objekata – između privatnih lica, ali i vlada. Još 2011. godine EU je bezuspješno pokušavala da ponovo oživi zimske sportove. Kako bi izbjegla postojeće konflikte, u planu je bila izgradnja potpuno novog skijališta, zapadno od Brezovice. Ali i taj pokušaj se izjalovio. 

Situacija je sada nešto bolja, jer srpski gradonačelnik i srpski ministar na Kosovu stoje iza odluke. Uostalom konzorcijum ne propušta ni jednu priliku da stupi u kontakt sa lokalnim žiteljima i objasni im mogućnosti razvoja”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.