Nakon Francuske i Belgije, Bugarska donijela Zakon o zabrani prekrivanja lica na javnim mjestima.
Bugarska je treća zemlja u Europi koja je donijela Zakon o zabrani prekrivanja lica na javnim mjestima, odnosno zakon protiv nošenja burke. Muslimani u toj državi, koji čine 13 posto ukupnog stanovništva, zabrinuti su zbog takvog odnosa vlasti prema njima.
Jedina džamija u Sofiji za približno 30.000 muslimana trenutno se renovira, pa se molitva obavlja u manjoj prostoriji u sklopu objekta. Vjernici kažu kako su uznemireni novim dešavanjima u Bugarskoj. Zakon koji je prošle sedmice usvojilo bugarsko Sobranje zabranjuje prekrivanje lica na javnim mjestima. Vjernici kažu kako im se na takav način ograničavaju prava.
„To nije dobro i nije lijepo. Zašto je dozvoljeno kršćankama da nose marame, a muslimankama ne. U oba slučaja je riječ o vjerskim pravima“, pita Zakir, mještanin Sofije.
Trg tolerancija
Gotovo istovjetni zakoni donijeti su i u Francuskoj i Belgiji. Francuski turist Abid u glavnom gradu Bugarske kaže kako mu nije jasna svrha ovakvog zakona.
„Ako neka žena prekrije lice to ne znači da je terorista. Ne mogu tako procjenjivati ljude. Kao kada bih ja vidio jednog lošeg Bugarina i rekao da su svi loši“, navodi.
Novinar Al Jazeere Zoran Kosanović iz Sofije javlja:
„Kada dođete u Sofiju, domaćini vole da vam pokažu takozvani Trg tolerancije, odnosno mesto gde se na maloj udaljenosti nalaze sinagoga, katolička i pravoslavna crkva i džamija.“
Oni koji su zakon usvojili kažu burka nije tipična za bugarske muslimane, te kako u ovoj državi 1.300 godina vlada vjerska tolerancija.
„Burka koja pokriva nos, bradu i tijelo onemogućava identifikaciju lica putem biometrijskih podataka. U suštini to je za nas osnova da ih potencijalno smatramo osobama sa nepoželjnim i nelegitimnim, reći ću otvoreno, terorističkim namjerama“, ističe Irena Sokolova, članica komisije za vjerska pitanja Sobranja.
Diskriminatorski zakon
Protiv takve ocjene kategorično su u kancelariji velikog muftije Bugarske. Kažu tražit će od Ustavnog suda da odbaci ovakav zakon.
„Za nas je to potpuno neprihvatljiv zakon, jer ne može jedna marama ili burka biti znak da je neko terorista. Kad protumačite zakon, on je tako definisan da ljudi koji pokrivaju lice ili nose burku, a to proizilazi iz njihove vjere, predstavljaju potencijalne teroriste. Zato mi kao Glavno muftijstvo osuđujemo Zakon koji je prihvaćen, u kontekstu povećanja islamofobije u cijelom svijetu“, govori Dželal Faik, sekretar Kancelarije velikog muftije Bugarske.
Jedina stranka u Sobranju koja je bila protiv zakona je Pokret za prava i slobode koje okuplja Turke u Bugarskoj.
„Ovaj zakon nije potreban Bugarskoj, jer je diskriminacijski i ugrožava prava, stvara ograničenja i sprečava normalnu vjeroispovijest ljudi“, ističe Tunčer Krdžaliev.
Zakonom o zabrani prekrivanja lica na javnim mjestima u Bugarskoj predviđene su kazne od 100 eura za prvi prekršaj do 750 za svaki naredni.