U francuskim Alpama, gdje je pao avion kojeg je srušio kopilot Andreas Lubitz, do sada je pronađeno oko 600 dijelova tijela. U avionu je, podsjećamo, bilo 150 putnika i članova posade. Oko 50 tijela su porodice žrtvama uspjeli identificirati vizualnim pregledom. No, većina dijelova pronađenih leševa sasvim su sitni, često ne veći od poštanske marke, a najveći pronađeni ostatak veličine je aktovke, prenosi Daily Mail.
Forenzičari su stoga suočeni s teškim i mučnim zadatkom. Svaki dio tijela moraju pomno pregledati, fotografisati i skenirati uz pomoć 3D tehnologije. Policija je od porodica žrtava zatražila DNK uzorke, u nadi da će im to olakšati identifikaciju. Prikupljene su i sve stvari iz aviona koje bi mogle sadržavati uzorke DNK, poput četkica za zube, britvica ili nakita, piše Index.
Na mjestu nesreće angažirano je 15 timova koji se sastoje od dvije osobe – forenzičara i planinskog vodiča. Istražitelji su od porodica žrtava zatražili da se pokušaju prisjetiti kakvu su odjeću njihovi najbliži nosili na kobnom letu, kao i bilo kakvih prepoznatljivih obilježja na tijelima, poput tetovaža ili madeža.
Dr. Tsokos kaže kako se nada da će prikupljene informacije forenzičarima biti od pomoći pri identifikaciji posmrtnih ostataka.
“Radiolozi s mobilnim uređajima napravit će CT snimke dijelova tijela kako bi prepoznali ugradnju stranih objekata poput primjerice pacemakera ili umjetnih kukova. Posebno istrenirani forenzičari uzet će uzorke otisaka prstiju i dlanova. Sve se to fotografiše. Svaki i najmanji komad tkanine podvrgnut će se DNK testiranju. Očekujemo da ćemo u naredne tri nedjelje identificirati 95 posto žrtava. Ali ove mi slike nikad neće izaći iz glave”, kaže Tsokos.