Cijela stvar je prilično sumnjiva, s obzirom na činjenicu da je avion padao zadatom brzinom, a da kontrolni toranj to nije odredio.
Takođe, jedan od pilota nije se mogao vratiti u kabinu samo ako je njegov kolega namjerno odbio da ga pusti.
Stručnjaci objašnjavaju da u pilotskoj kabini postoji prekidač sa tri pozicije: “otključano”, “zaključano” i “neutralno”.
U kabinu se može ući izvana ako se ukuca odgovarajuća šifra – tako se u slučaju nužde vrata mogu otvoriti izvana da bi se moglo pristupiti komandama aviona ako su oba pilota onesposobljena.
Ali, procedura za takvo otvaranje isključuje mogućnost slučajnog zaključavanja.
Kada se izvana ukuca šifra za otvaranje u nuždi, ako pilot koji je kokpitu ne želi da pusti drugi osobu unutra – može namjerno da pritisne prekidač iz pozicije “neutralno” u poziciju “zaključano”, jer se, u suprotnom, vrata oključavaju nakon 30 sekundi.
Osim prekidača u kokpitu, sistem se sastoji od čak tri vanjske kamere, kako bi pilot imao potpuni pregled prostora pred vratima kokpita.
Kada stjuardesa pozvoni, pilot upali kameru, provjeri i bočne kamere, obrati pažnju na riječi kojima mu se ona obraća i, ukoliko odstupaju od prethodno dogovorenih, situacija je sumnjiva.
Dok su vrata zaključana, prekidač je na poziciji “neutralno”. Ukoliko osoba može ući, prebacuje se na “otključano.
Ukoliko, recimo, teroristi pokušavaju da uđu putem šifre, pilot prebacuje na “zatvoreno” i blokira ulaz.
Stučnjaci navode da vrata kokpita u Airbusu drže tri brave, a pilot ima indikaciju koliko brava radi – prenose portali.
“NJujork tajms” je objavio da je jedan pilot Germanwingsa ostao zaključan van kabine i odmah su se pojavile spekulacije da je drugi pilot možda u tom trenutku imao zdravstvene tegobe.
Međutim, nova saznanja pružaju indikacije da je, možda, u pitanju svjesna odluka jednog od pilota.