Nivo Jadranskog mora trenutno je niži od godišnjeg prosjeka za oko osam centimetara, ali on godinama sve više raste.
Svake godine u martu more se spušta na najniži nivo zbog redovnih godišnjih oscilacija, koje ukupno iznose od 10 do 15 centimetara. Razlog je hlađenje mora u zimskom periodu i smanjenje gustine.
Od novembra do januara more, zbog akumulacije topline, dostiže najveći nivo i tih mjeseci zabilježena su najveća plavljenja obalnih područja.
Taj uticaj, zajedno sa plimom, jugom, niskim vazdušnim pritiskom, dotokom rijeka i obilnim kišama, akumulira morsku vodu u zaljevima, naročito na sjevernom dijelu Jadrana koji je plići.
Tako su 1. decembra 2008. poplavljeni u Pula, Rijeka, Rovinj, Umag i drugi gradovi.
Tokom novogodišnje noći 2010. poplavljene su rive brojnih jadranskih gradova, priobalne saobraćajnice i razne građevine – navode portali.
Globalni nivo mora stalno raste i u posljednjih stotinu godina porast iznosi oko 20 centimetara.
U zavisnosti od količine “gasova iz staklenika”, koje proizvodi čovječanstvo, do 2100. godine predviđeno je više scenarija rasta nivoa mora.
Za održivi razvoja čovječanstva nivo bi mogao da naraste u prosjeku oko 40 centimetara, a za scenario razvoja utemeljenog na fosilnim gorivima – u prosjeku oko 65 centimetara.
U svjetskim okvirima najveće probleme imaće mala atolska ostrva – države na Pacifiku, čija nadmorska visina ne prelazi nekoliko metara, kao i gusto naseljena niska područja u siromašnim državama, npr. Bangladešu.