KFOR i dalje presudan za stabilnost i razvoj regiona

Kako kažu iz NATO-a, general Vazduhoplovstva SAD-a Philip M. Breedlove, vrhovni saveznički komandant NATO-a i komandant Američke komande za Evropu, izrazio je zadovoljstvo “izvanrednim rezultatima koje je postigao KFOR u unaprjeđivanju sveukupne sigurnosne situacije na Kosovu, zahvaljujući profesionalizmu i posvećenosti njegovih vojnika,” tokom posjete krajem februara sjedištu NATO-a u Prištini.

Komandant KFOR-a, general-major Francesco Paolo Figliuolo i međunarodno osoblje u sjedištu izvijestili su Breedlova o najnovijim sigurnosnim i društveno-političkim dešavanjima na Kosovu. Oni su demonstrirali koliko su važni rezultati postignuti od strane KFOR-a u svrhu obezbjeđivanja sigurne sredine i omogućavanja razvoja boljih društveno-ekonomskih uslova za građane Kosova. “KFOR održava snage jačine nekih 5.000 pripadnika i u stanju je brzo odgovoriti na situacije širom Kosova, u cilju održavanja slobode kretanja i bezbjedne i sigurne sredine,” kaže se u pismenom saopštenju iz misije za SETimes.

Radomir Jovanović, student prava iz Gnjilana, izjavio je za SETimes da je u prvim godinama nakon kraja sukoba vidjeti vojnike KFOR-a značilo jedinu garanciju da je kretanje između etničkih oblasti bezbjedno. Isti osjećaj još uvijek je prisutan, kaže on, čak i uz aktuelni međuetnički suživot.

“Vojnici KFOR-a postali su dio svakodnevice. Mi na njih gledamo kao na neku vrstu nade da će se stvari poboljšati. Činjenica da su oni multinacionalna jedinica čini taj osjećaj još jačim,” izjavio je Radomir za SETimes.

“KFOR je jedina garancija da se nasilje neće ponavljati,” izjavio je za SETimes Dušan Janjić, direktor beogradskog Foruma za etničke odnose. “To je dobro organizovani, međunarodni oblik vojne sigurnosti i prisustvo NATO-a na Kosovu i na Balkanu. KFOR-u nisu potrebni dodatni dokazi zašto je njihova prisutnost potrebna, posebno ako imamo u vidu iskustva iz prošlosti.”


Dio KFOR-ovog mandata je da osigura slobodu kretanja međunarodne civilne prisutnosti i drugih međunarodnih organizacija, uključujući tu i EULEX. Misija NATO-a djeluje i kao treći organ postupanja, nakon policije Kosova i EULEX-a.

Ako ste dio sigurnosti i stabilnosti u regionu, to omogućava bolji društveno-ekonomski razvoj, kažu iz KFOR-a.

General Ljubiša Diković, načelnik generalštaba Srbije, izjavio je da KFOR u potpunosti podržava vojsku i ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije u održavanju stabilnosti u zoni kopnene sigurnosti odmah do administrativnog prijelaza između Srbije i Kosova.

“KFOR je pristao na važnost jednog sveobuhvatnog pristupa i međusobne saradnje među organizacijama međunarodne zajednice i lokalnih institucija, u cilju postizanja normalizacije i podsticanja razvoja kosovskog društva,” kažu iz KFOR-a.

Florian Ćehaja, izvršni direktor kosovskog Centra za sigurnosne studije, izjavio je da NATO i dalje predstavlja jednu od najjačih i najpouzdanijih organizacija za kolektivnu odbranu u Evropi, te da je njegov doprinos kroz misiju KFOR-a od presudne važnosti za održavanje mira i sigurnosti u regionu.

Ćehaja je izjavio da KFOR predstavlja put ka članstvu Kosova u NATO-u. Ta misija pomaže institucijama zemlje u sazrijevanju i preduzimanju pozitivnih koraka u smislu regionalne sigurnosne saradnje.

“Sveukupni sigurnosni izazovi — sukob u Ukrajini, jačanje vjerskog ekstremizma — mogli bi se spriječiti i riješiti samo kroz jasne izglede za regionalnu saradnju i članstvo u kolektivnoj evropskoj odbrani,” izjavio je Ćehaja za SETimes.

Janjić je KFOR nazvao “simbolom saradnje između NATO-a i zapadnog Balkana.”

“Njegovo prisustvo i saradnja u regionu će ojačati onda kad Crna Gora postane članica Alijanse, kad se deblokiraju pregovori za članstvo u Bosni i kad se dodatno poboljša saradnja sa Srbijom,” kaže Janjić.

Srbijanski ministar odbrane Bratislav Gašić izjavio je da su UNMIK, KFOR i druge međunarodne institucije važni za srpske građane na Kosovu, jer one predstavljaju glavni garant bezbjednosti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.