Ovo je ocjena koju je iznijela organizacija Amnesti internešenel u godišnjem izvještaju o stanju ljudskih prava.
“Međuetničke tenzije se nastavljaju, posebno na sjeveru. Neki srpski političari su spriječeni da uđu na Kosovo, a neki kosovski Srbi, među kojima povratnici u Klinu, bili su meta napada na njihovu imovinu, groblja i vjerske objekte”, navodi se u izvještaju AI, prenosi b92.
Napadi su se, dodaje se u izvještaju, intenzivirali poslije fudbalske utakmice Srbija-Albanija u oktobru i incidenta s bespilotnom letjelicom.
AI podsjeća da su u junu, poslije sukoba Policije Kosova i Albanaca koji su demonstrirali protiv zatvaranja mosta na Ibru u Mitrovici, pripadnici Eulexa ispalili gumene metke, iako je njihova upotreba zabranjena.
Međunarodna organizacija ocjenjuje da vlasti utiču na kosovske medije i da su novinari izloženi prijetnjama i napadima.
“Vlada i državne agencije u velikoj mjeri utiču na medije preko velikih doprinosa njihovim prihodima od reklama”, navedeno je u izvještaju.
AI ističe da se nastavljaju napadi na istraživačke novinare i podsjeća da je novinar lista Exspress Visar Duriqi dobijao ozbiljne prijetnje smrću poslije pisanja o organizaciji Islamska država.
Udruženje profesionalnih novinara, dodaje se u izvještaju, izrazilo je zabrinutost da je Eulex izvršio pritisak na novinara Koha ditore Vehbija Kajtazija, koji je pisao o navodnoj korupciji u Eulexu.
AI navodi da je se 1.655 osoba i dalje vodi kao nestalo i podsjeća na protest rođaka nestalih zbog ukidanja mjesečne nadoknade od 135 eura kada su tijela članova njihove porodice pronađena.
“Unmik nije uspio da obezbjedi odštetu, uključujucji nadoknadu, rođacima nestalih kosovskih Srba, po preporuci Savjetodavnog odbora za ljudska prava”, kaže se u izvještaju.
Romi, Aškalije i Egipćani i dalje su žrtva raširene i sistematske diskriminacije, a u cilju njihove integracije primjenjeno je svega nekoliko mjera, ocjenio je AI.
Do novembra je s Kosova emigriralo oko 360 porodica, odnosno oko 1.700 ljudi, i zatražilo azil u Mađarskoj.
Više od 17.200 ljudi, uglavnom kosovoskih Srba, i dalje je raseljeno, prema podacima agencije UN za izbeglice, a do novembra su se samo 404 člana manjinskih zajednica dobrovoljno vratila na Kosovo, “gdje su uslovi za njihovu reintegraciju i dalje krajnje neadekvatni”.
Azil u zemljama EU do oktobra je tražilo 11.000 ljudi s Kosova, dodaje se u izvještaju Amnesti internešenel.