“Mediji su zasićeni pričom o tome kako su pojedine poznate ličnosti uspjele da zatrudne prirodnim putem u četrdesetim ili pedesetim godinama, a to, nažalost, daje lažnu nadu brojnim ženama koje već duže vrijeme bezuspješno pokušavaju da ostanu u drugom stanju prirodnim putem. One obično dolaze sa pitanjem `Ta i ta glumica zatrudnila je sa 47, zašto ne mogu i ja?“`, navodi doktorka Devora Liberman, specijalista za plodnost iz Sidneja.
“Kada bi više poznatih ličnosti skupilo hrabrost i javno priznalo tim ženama šta je, zapravo, istina, one bi mnogo lakše shvatile da se `čuda` ne dešavaju. Tako, preko 50 odsto žena do svoje 42. godine već ne može da zatrudni pomoću svojih jajnih ćelija, a do 45. godine šanse za trudnoću nastalu prirodnim putem gotovo da i ne postoje. Zato, ako čujete da je neka zvijezda zatrudnila tako kasno, možete da budete skoro sigurni da su u pitanju vantjelesna oplodnja ili donirana jajna ćelija“, objašnjava doktorka Liberman.
Isto tako, i mlađe žene trebalo bi da shvate da se u drugom stanju ne ostaje baš tako lako. Šanse da djevojka u dvadesetim godinama ostane u drugom stanju svakog mjeseca su oko 20 do 25 odsto, a vjerovatnoća opada kako godine prolaze – smanjuje se na samo 10-15 odsto nakon 35. godine života. Do 40. godine pada na pet odsto, a do 45. na samo jedan odsto, piše “Uspesnazena“.
Ali šta je najveći problem u cijeloj priči? To što je 1993. godine 23 odsto novih majki bilo preko 30 godina starosti, a 2011. godine taj procenat popeo se na 43! Sve se češće dešava da žene odlažu stvaranje potomstva, pa zatrudne nakon 35. godine.
Nažalost, mnoge žene ne shvataju da Majka Priroda ne igra po pravilima ljudi i neće čekati na to da one izgrade karijeru i kuću iz snova – kada to i ostvare, možda će već biti kasno.
A kada je u pitanju metod vantjelesne oplodnje, ni tu stvari ne stoje baš najsjajnije – ne samo da je sama procedura preskupa, već je samo 6,6 odsto vjerovatnoće da će žena nakon 40. godine ostati u drugom stanju, a ako joj je 45. godina, vjerovatnoća pada na 1,2 odsto. Razlog za to ne leži u samoj proceduri, već u kvalitetu jajne ćelije, koju je nakon 40. godine znatno teže oploditi, a rizik od pojave komplikacija prilikom razvoja fetusa postaje znatno veći.
Nažalost, čak i ako druga žena donira jajnu ćeliju, žene u srednjim godinama znatno će teže iznijeti trudnoću. Većina žena pretežno se fokusira gotovo isključivo na samu proceduru polodnje, zanemarujući ovaj aspekt, što je velika greška.
Savjet je da, ukoliko imate stabilnu vezu i iole pristojna primanja, počnete sa planiranjem porodice što ranije, a ako vam to ne polazi za rukom – umjesto skupih procedura, uzmite duži odmor, idite u prirodu i vodite ljubav često. Time ćete znatno uvećati šanse za stvaranje potomstva.