Iako ima veze s nuklearnim oružjem, u ovoj crnoj torbi se ipak ne nalazi nikakav kobni crveni gumb. Tačnije, u njoj su 4 stvari – crna knjiga na čijih se 75 stranica, između ostalog, nalazi i opis postupka u slučaju nuklearnog napada.
Uz nju je još jedna knjiga s popisanim mjestima na koje se, u slučaju nuklearnog napada, američki predsjednik može sakriti. Tu je i fascikl s procedurom upravljanja komunikacijskim sistemom putem kojeg se američki predsjednik obraća naciji u izvanrednim situacijama.
A kako bi taj ‘atomski set’ bio potpun tu je, dakako, i kod za autorizaciju nuklearnog napada. Budući da iz torbe često viri antena može se zaključiti da je unutra i nekakav sistem za komunikaciju, piše “Dnevnik.hr“.
Kofer je ime dobio po kodnom imenu američkog tajnog nuklearnog plana ‘Dropkick’ što je termin iz američkog nogometa, rekao je bivši američki ministar odbrane Robert NcNamara.
Osobe kojima je povjerena ova torba prolaze kroz posebnu obuku i u svakom trenutku je moraju nositi za predsjednikom gdje god on išao što nije nimalo zahvalan zadatak budući da torba teži dvadesetak kilograma. ‘Uvijek ste na oprezu, ja sam je često otvarao kako bi uvijek ostao svjestan što je sve unutra’, rekao je bojnik Robert Patterson za AP, koji je bio zadužen za ‘football’ tokom Clintonove administracije.
Ova smrtonosna prtljaga prvi se put pojavila za vrijeme Kennedyja, nedugo nakon kubanske raketne krize 1962. godine.