“Ja od svojih pacijenata primam poklone. Svake godine primim u vidu poklona oko 5.000 evra. Nas život tjera na to da moramo da primimo bilo kakvu pomoć, prije svega finansijsku”, kazao je Liptak televiziji Markiza.
Ljekar je dodao da mu novac najčešće daju siromašni pacijenti, ali da uzima i drugačiju vrstu poklona, a na pitanje novinara da li mu je neprijatno da uzima novac od sirotinje, koja je to već platila preko javnog osiguranja, kratko je odgovorio: “Nije uopšte – zato što mi je novac potreban”.
“Ako neko nema pare da podmiti, ali ne bih to nazivao tako, već sufinansiranje, onda jednostavno nema sreće. Nema liječenja”, rekao je otvoreno ljekar.
Tako javno odobravanje korupcije u zdravstvu izazvalo je u Slovačkoj šok, a od Liptaka se distancirala Ljekarska komora, političari su podnijeli protiv njega krivičnu prijavu, a istragu su poveli i policija i tužilaštvo zbog osnovane sumnje da prima mito od pacijenata, prenose vijesti.me.
“Imam evidenciju. U svako doba mogu da pokažem od kojeg pacijenta sam koliko dobio i u šta je to utrošeno. To nije mito. Podmićivanje bi bilo kada strpate kovertu sa novcem u džep. Ali, ako neko dođe i kaže: ‘doktore, evo vam novac za finansiranje ordinacije’, i ja to evidentiram – to nije mito”, objasnio je Liptak.
Ljekari opšte prakse i specijalisti u ambulantama su u Slovačkoj mahom privatnici koji imaju ugovore sa fondovima zdravstvenog osiguranja u koji doprinose obavezno daju Slovaci, za djecu i penzionere država, a zdravstvo je po zakonu besplatno.
Liptak je za onlajn dnevnik Topky.sk danas objasnio da se u slovačkom zdravstvu godišnje izgubi oko dvije milijarde evra zbog cijena uređaja ili zdravstvenog materijala, dok fondovi zdravstvenog osiguranja štede na ljekarima. Zato je, smatra, u redu da pacijenti sufinansiraju rad ordinacija, pošto se novac pacijenata gubi, a ljekarima osiguranje ne plaća dovoljno.
Dnevnik SME u današnjem izdanju proračunao je, međutim, da privatni ljekari ne stoje tako loše i da im je dovoljno 1.700 odraslih pacijenata ili 1.000 u slučaju pedijatara da im se ordinacija isplati.
Najveće zarade u Slovačkoj imaju gastro-enterolozi kojima, kao dobit od javnog osigranja, kada odbiju sve troškove ordinacije – plate i povremena ulaganja – godišnje ostaje 3.220 evra.