Na nedavnom desetom, jubilarnom međunarodnom Festivalu stripa i karikature održanom u Prizrenu, u organizaciji kosovskog Udruženja ljubitelja stripa i karikature, u režiji predsjednika te organizacije Ganija Sundurija među mnogim učesnicima i poznatim karikaturistima iz država u regionu i Evrope, kao i republike Turske, svoje zapaženo izlaganje je imao i poznati kosovski profesor ekonomije na prištinskom Univerzitetu, Qazim Tmava, inače rodom iz Mitrovice. On je, između ostalog, za kosovske medije istakao značaj organizovanja ovakvih kulturno-umjetničkih dešavanja ne samo za organizatore već i za samu promociju Kosova u kulturnom smislu:
Hvala vama na interesovanju oko jedne vrlo interesantne i prije svega zanimljive kulturno-umjetničke manifestacije kao što je Festival stripa i karikature ovdje u Prizrenu u kojoj učestvujem svake godine jer je sam grad Prizren izraz ljepote multietničnosti zajedničkog suživota njegovih građana kao i kolorita mnogih jezika koji se ovdje govore, a pored toga što sam i prizrenski zet eto prilike da češće budem ovdje. Mogu reći da je ovaj deseti, jubilarni međunarodni Festival stripa i karikature jedan od najbolje organiziranih do sada, ne samo na Kosovu već i u regionu. Svjedoci smo da ovdje imamo velikog broja poznatih i cijenjenih karikaturista i crtača stripa iz različitih država što ovoj kulturnoj Manifestaciji daje što veći značaj jer ne možete na jednom mjestu naći vrhunske majstore stripa i karikature koji dolaze i iz Crne Gore, Makedonije, Albanije, Slovenije, sa Kipra i iz repubilke Turske kao i sa Kosova. No, najviše zasluga za ovo naše druženje i okupljanje ima Gani Sunduri, predsjednik udruženja ljubitelja stripa i karikature Kosova, inače je iz Prizrena i koji je organizator ove, rekoh, vrlo značajne kulturno-umjetničke manifestacije za sve nas, a posebno za Kosovo radi promocije našeg tog stvaralaštva na tom polju a koji je ujedno i moj prijatelj, no veći je umjetnik nego što mi je prijatelj i drago mi je zbog toga”, rekao je Tmava.
O trenutnoj situaciji u kosovskoj umjetničkoj sceni stripa i karikature, on kaže:
“Ako govorimo o trenutnoj situaciji u kosovskoj umjetničkoj sceni stripa i karikature ona je vrlo loša jer je uvijek postojala neka zabluda po tom pitanju da je to nešto loše no ustvari je suprotno jer je strip i karikatura vrlo važna u emancipaciji i obrazovanju djece. Uzmimo primjer da je u nekim školama u državama zapadne Evrope crtanje i karikatura važan školski predmet jer su tamošnji najbolji romani ilustrovani romani koji se rade u stilu stripa poput recimo bajki u predškolskom učenju ili u nekim modernim knjigama tokom uzrasta u tamošnjim osnovnim i srednjim školama. Dakle i na vizuelan način će učenik shvatiti šta je, recimo, pisac htio reći nekom svom izlaganju. Ako nastavimo pričati o strip-sceni na Kosovu ona je, ponavljam, vrlo loša i na najnižem mogućem nivou jer je finansijski neisplativa ali se mi koji volimo to raditi u slobodno vrijeme ili kojima je to hobi nekako snalazimo. Eto, uzmimo primjer pomenutog Sundurija i sviju nas sa Kosova koji smo pomogli u organiziranju ovog kulturnog događaja da smo to odradili sa srcem i velikim entuzijazmom a da nismo finansijski ništa zaradili no dobili smo mnogo više na onom drugom, duhovnom i kulturnom nivou, jer smo imali na ovaj način i jaku promociju, kako rekoh, kosovskog umjetničkog stvaralaštva na polju stripa i karikature i vjerujem da će se ta tradicija i nastaviti u narednim godinama i vjerujem da će se mnogo više novca izdvojiti u ove svrhe nego u neke, recimo, beznačajne projekte od strane nadležnih kosovskih Institucija – istakao je Qazim Tmava, profesor ekonomije na prištinskom Univerzitetu”.
Inače, u okviru pomenutog Festivala bile su organizirane i izložbe fotografija, panel-diskusije i promocije nekih novih saznanja o toj vrsti umjetnosti tako da je Festival koji je trajao tri dana posjetio veliki broj naših sugrađana i njihovih gostiju te vjerujemo da će se u ovoj godini za učešće prijaviti daleko veći broj crtača stripova i karikature.
Svoje zapaženo predstavljanje i izložbu svojih crteža i karikatura imao je i poznati prijepoljski crtač stripova, inače Bošnjak Sabahudin Muranović-Muran koji je, između ostalog, istakao da je zadivljen Prizrenom i njegovim ljubaznim stanovnicima te da će, akobogda, ponovo doći na neko naredno druženje sa ovdašnjim ljubiteljima te vrste umjetnosti.
Vinetu Ganić