Slučaj koji je uzburkao javnost u Crnoj Gori: Učenik ne može biti diskriminisan zbog hidžaba

Iz ovog Ministarstva je za Anadolu Agency saopšteno da poštuju Ugovor između Vlade Crne Gore i Islamske zajednice u Crnoj Gori o uređenju odnosa od zajedničkog interesa. Poručuju da niko ne može biti diskriminisan prilikom nošenja marame i kape, koji su sastavni dio nošnje jedne vjere.

“Obrazovno-vapitne ustanove poštuju pravo propisano članom 14, Ugovora o uređenju odnosa od zajedničkog interesa između Vlade Crne Gore i Islamske zajednice u Crnoj Gori, prema kojem: ‘Vjernik koji prema nacionalnoj pripadnosti, vjeroispovjesti ili običajima nosi kapu ili maramu kao sastavni dio nošnje, može biti fotografisan s kapom ili maramom i ne može biti neposredno i posredno diskriminisan prilikom zaposlenja, kao zaposleni, u postupku pred državnim organima i u sistemu obrazovanja kao učenik i student”, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete.

Iz ovog resora podsjećaju da je u Crnoj Gori, kao multikonfesionalnoj državi, apsolutno zagarantovana sloboda vjeroispovijesti i niko to ne treba dovoditi u pitanje.

“U obrazovno-vaspitnim ustanovama do sada nije bilo problema koji se odnose na javno ispoljavanje vjerskih obilježja učenika ili zaposlenih. Ukoliko i ima takvih slučajeva, oni nikada nisu bili predmet pažnje, jer je i ustanovama i Ministarstvu važno da se nastavni proces odvija redovno i po planu, kao i da učenici poštuju nastavne obaveze i pravila ponašanja u školi i da poštuju prava drugih. U Crnoj Gori, kao multikonfesionalnoj državi, apsolutno je zagarantovana sloboda vjeroispovijesti i niko to ne treba da dovodi u pitanje”, saopšteno je za AA iz Ministarstva prosvjete.

Podsjećamo, dio profesora barske Gimnazije zatražio je od Ustavnog suda tumačenje da li se ugovorom koji su 30. januara 2012. godine potpisali tadašnji premijer Igor Lukšić i reis Islamske zajednice Rifat Fejzić krši Opšti zakon o obrazovanju i vaspitanju, kojim su “vjerska obilježja u državnim školama zabranjena”.


Generalni sekretar IZCG Fuad Čekić, kazao je u izjavi za Anadolu Agency da je iznenađen odlukom profesora Gimnazije u Baru, koji su zatražili tumačenje od Ustavnog suda o nošenju hidžaba u školama. On je istakao da je hidžab jedan od načina praktikovanja islama. Čekić podsjeća da je i Ugovor koji je potpisala IZCG s Vladom Crne Gore jasno definisao koje su to granice u islamskom tumačenju koje podrazumijevaju nošenje hidžaba.

“Ovo je pravo koje je zagarantovano Evropskim konvencijama i Ustavom. Mi smo, potpisujući Ugovor o uređenju odnosa s državom Crnom Gorom, izdefinisali koje su to granice u islamskom tumačenju, šta bi se podrazumijevalo pod nošenjem hidžaba, i koja bi lica uživala tu zaštitu. Međutim, Ugovor nije osnov ovog prava. To pravo je zagarantovano Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i slobodama, članom 9”, izjavio je Čekić i napomenuo da je pravo na vjeroispovjest takođe zagarantovano Ustavom Crne Gore.

“Mogu reći da me iznenađuje takva reakcija profesora. Oni trebaju biti informisani o osnovnim građanskim pravima i slobodama. Sloboda vjeroispovjesti jeste omogućiti njenim vjernicima da praktikuju vjeru. A ovo je jedan od načina praktikovanja vjere. Isto kao što neko može da nosi polumjesec i zvijezdu, ili krst”, kazao je Fuad Čekić, generalni sekretar IZCG.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.