Danas živimo u doba digitalizacije ili informacione i komunikacione tehnologije, u epohi skoro pa najsavršenijeg doba od samog postanka civilizacije i samog čovjeka. Eto, svakoga dana svjedoci smo napredovanja nauke, tehnike, kulture i čitavog društva ali i pristizanju ogromnih količina informacija, bilo pravih ili lažnih, koje čovjek niti može razumjeti u cjelini.
Naučnici, dakle, stvoriše mašinu, da li je to kompjuter ili mobilni telefon, stvar je ukusa koja malo po malo pa zamjenjuju savremenog čovjeka u smislu da može misliti kao čovjek, da uči kao čovjek, da radi kao čovjek i slično. Ovoga puta nije riječ o kompjuteru već o mobilnim telefonima koji su već odavno “osvojili” svijet, a da li to bio Iphone, Samsung, LG, i mnogi drugi, stvar je prestiža imati one skuplje. Šta o ovoj savremenoj tehničkoj “spravici” bez koje se izgleda ne može misle naši sugrađani možete pročitati u anketi koju je naša novinarska ekipa uradila danas šetajući gradom.
Na naše kratko pitanje – da li i koliko koristite mobilni telefon i da li potreba imati ga, naši sugrađani iz mnogih nacionalnih zajednica su odgovorili na slijedeći način:
Ardijan Firzi – diplomirani pravnik:
Ako gledamo sa praktične strane mobilni telefon je dobro imati i koristiti ga onako kako treba, prije svega zbog komunikacije, a sa druge strane mobilni telefon nije nešto zbog čega se treba “igrati” sa njim ili da se gubi vrijeme na taj način ili da se čovjek zatvori u neki svoj imaginarni svijet i da ne vidi nikog oko sebe.
Kadrija Dilji – biznismen:
Vidite, bez mobilnog telefona se ne može i to je sigurno jer to je potreba i bez te tehničke sprave ni današnje savremeno društvo se ne može zamisliti. Dakle, mobilni telefon je potreba radi komunikacije ali i mnogih poslova koji se preko njega mogu završiti. Recimo da dnevno mobilni telefon koristim možda preko tri sata, sveukupno, jer rekoh protok informacija ili komunikacije na taj način je vrlo značajan.
Damir Gorani – biznismen:
Kao što je opšte poznato mobilni telefoni su veoma štetni jer imaju negativne uticaje na sve nas zbog svog zračenja te šteti ljudskom organizmu, a pogotovu na neke vitalne organe poput mozga, recimo. Dakle, ako posmatramo sa zdravstvenog aspekta ja sam izričito protiv korišćenja mobilnog telefona, posebno mladih. Međutim, mobilni telefon je u današnje vrijeme velika potreba jer je postao nezamenljivo sredstvo komunikacije prilikom sklapanja poslova i još mnogo što-šta jer se mnogo poslova rješavaju na taj način.
Recimo da sam malo nostalgičan za onim starim vremenima no budimo realni ako u današnje vrijeme ostanemo bez mobilnog telefona vjerujem da bi se čitav sistem u društvu narušio jer bi ljudi, takoreći, bili obezglavljeni te se postavlja pitanje kako smo mi mogli bez mobilnih telefona do prije samo dvadesetak godina. Dakle, u prvim godinama smo mobilne telefone koristili samo radi komunikacije a sada, posebno pojavom ovih modernih, tj “pametnih” telefona mnogo se toga završava putem njih jer imamo i internet na mobilnim telefonima, postoje razne igrice i puno toga. Eto iz mog ličnog iskustva, naša djeca po čitav dan “vise” na kompjuterima ili mobilnim telefonima te je to u neku ruku veliki minus. Mogu zaključiti da su mobilni telefoni korisni za savremeno društvo ali i dakako imaju i veliki minus.
Afit Fejza – profesor razredne nastave:
Ako govorim iz svog ugla, dakle kao profesor, odnosno pedagog, mogu reći da je mobilni telefon u ovo vrijeme itekako potreban za svakog čovjeka koji ima potrebe za biznis ali i svakodnevnu komunikaciju, ali, govorim iz svog ugla, za one učenike ili studente ja bih im mobilni telefon zabranio jer ga koriste na svoj “način” jer po čitav dan se bave njime, tj gube kontrolu nad sobom i gube kontrolu nad društvom. No, rekoh, u današnje vrijeme mobilni telefon je potreba te ne vjerujem da ima porodica bez mobilnih telefona, makar kod nas na Balkanu.
Abdurahman Salaj – hodža u Restelici:
Moje mišljenje je da je, svakako, potreba imati mobilni telefon u ovo vrijeme jer je to tehničko pomagalo bez kojeg se, izgleda, ne može. Normalno da je potrebno da se koristi u pozitivnom smislu u duhu kako naša vjera nalaže. Eto, skoro sam nabavio najmoderniji Samsung-5 no, rekoh, koristim ga onoliko koliko mi je potrebno i radi komunikacije ali i radi informacija ili čitanja literature.
Nafiz Lokvica – profesionalni fotograf:
Vidite, postavili ste mi interesantno pitanje a moj odgovor biće još interesantniji. Iako mnogi kažu da je mobilni telefon potreba ja bih rado njih ukinuo ili odbacio jer je to veliko “zlo”. Dakle, trebamo biti savremeni i pratiti svjetsku tehnologiju i svjetske brendove no ovo što se danas radi i po mobilnim telefonima ali i kompjuterima prevazišlo je svaku mjeru jer uzmimo primjer djeteta u osnovnoj školi, čak i ono ima mobilni telefon i sve je jasno šta želim reći i to je, po meni nepotrebno i štetno. Normalno je da koristim mobilni telefon i to vrlo često no, rekoh, rado bih se “isključio” i ostao van dometa.
Reklo bi se sto ljudi-sto ćudi a da li je mobilni telefon potreba ili ne, prosudite sami. Prizrenci, dakle, ne mogu bez njih te se pitamo da li mi u današnje vrijeme imamo svega osim vremena i za sebe, svoju porodicu ili svoje društvo. Neki bi se, kako reče jedan naš sagovornik, rado “isključili” i živjeli nekim mirnijim životom kao u stara, dobra vremena.
Vinetu Ganić