Naime, u Srbiji je prekid trudnoće starije od deset nedjelja zabranjen, sem ukoliko zakon ne propisuje drugačije i to iz medicinskih i zdravstvenih razloga. Prekid trudnoće može se izvršiti samo na zahtjev trudne žene, dok je kod maloljetnih djevojaka, mlađih od 16 godine potrebna i pismena saglasnost roditelja, odosno staratelja.
Član tri pomenutog zakona naglašava da se prekid trudnoće ne može uraditi kada bi se njime teže narušilo zdravlje ili ugrozio život žene.
Specijalista ginekologije i akušarstva duža je da kada mu se obrati trudica koja želi da prekine trudnoću učini sljedeće stvari: utvrdi starost trudnoće; pribavi nalaze o krvnoj grupi trudne žene, RH faktoru i anamnestičke podatke o ranijim bolestima; samostalno, a po potrebi i uz konsultaciju ljekara specijaliste iz drugih grana medicine, utvrđuje da li postoji opasnost da se zbog prekida trudnoće zdravlje žene naruši; ukaže ženi na opasnost i posljedice prekida trudnoće; upoznaje ženu sa drugim metodama i sredstvima zaštite od neželjene trudnoće.
Izuzetno, prekid trudnoće može se izvršiti i poslije navršene desete nedjelje trudnoće: kada se na osnovu medicinskih indikacija utvrdi da se na drugi način ne može spasiti život ili otkloniti teško narušavanje zdravlja žene; kada se na osnovu naučno-medicinskih saznanja može očekivati da će se dijete roditi sa teškim tjelesnim ili duševnim nedostacima.
Još jedan izuzetak koji dozvoljava kasni prekid trudnoće jeste kada je do začeća došlo izvršenjem krivičnog djela (silovanje, obljuba nad nemoćnim licem, obljuba nad maloljetnim licem, obljuba zloupotrebom položaja, zavođenje i rodoskrnavljenje).
Dok prekid trudnoće do desete nedjelje odobrava ljekar specijalista, abortuse u većoj trudnoći moraju da odobre konzilijum ljekara (za trudnoću veliku između 10 i 20 nedjelja) ili etički odbor zdravstevene ustanove poslije navršene dvadesete nedjelje trudnoće .
Zdravstvena ustanova u kojoj se vrši prekid trudnoće dužna je da vodi evidenciju i medicinsku dokumentaciju o izvršenim prekidima trudnoće i da propisane izvještaje dostavlja nadležnom zavodu za zaštitu zdravlja, pod uslovima i na način utvrđen zakonom.
Zdravstvena ustanova u kojoj se obavi prekid trudnoće strije od 10 nedjelja (a da slučaj / situacija nije predviđena zakonom) može platiti kaznu od 10.000 do 1.000.000 dinara. Ista kazna slijedi i ukoliko se abortus izvrši maloljetnom licu suprtno zakonu.
Zdravstveni radnik, odnosno zaposleni ljekar u nekoj zdravstvenoj ustanovi koji uradi abortus mimo uslova koji su predviđeni zkonom, platiće kazu između 10.000 i 30.000 dinara.
Osnivač ljekarske ordinacije ili klinike platiće između 5.000 i 500.000 dinara ukoliko se u njegovoj klinici prekrši neko od pomenutih zakonskih ograničenja.
Što se tiče razvoja ploda, u desetoj nedjelji trudnoće, beba je već razvila prste na rukama i nogama, kao i većinu velikih zglobova – laktovi, ramena, koljena, zglobovi. Dužina bebe tada je oko 30 mm, a težina 5 grama.
Kada su u pitanju zemlje Evropske unije u većini članica abortus se može obaviti do 12 nedjelje trudnoće, osim u Švedskoj, u kojoj je namjerni prekid trudnoće moguće obaviti do 18 nedjelje trudnoće. Abortus je zakonski dozvoljen do 12 nedjelje trudnoće u Njemačkoj, Austriji, Belgiji, Bugarskoj, Danskoj, Estoniji, Francuskoj, Grčkoj, Mađarskoj, Letoniji, Litvaniji, Češkoj, Rumuniji, Slovačkoj, Sloveniji.