Novac su trošili na skupocjene vile, automobile, jahte, nakit, kockanje, razvode, bivše, sadašnje i buduće žene, loša ulaganja…, a kada se dozovu pameti, tada već biva kasno. Više nemaju priliku da osvoje nove milione, jer oni nisu poput biznismena, koji mogu ponovo da pokrenu posao, ili glumaca i pjevača, koji mogu da dobiju novu ulogu ili snime album.
Sportisti po završetku karijere najčešće nemaju obrazovanje kojim bi konkurisali za dobro plaćen posao ni vještine koje bi mogli da unovče, tako da njima gubitak novca vjerovatno teže pada od mnogih drugih. Malo je primjera da sportisti nakon karijere uvećaju bogatstvo, kao što je slučaj sa Majklom Džordanom, koji i dalje zarađuje novac zahvaljujući imenu koje je stekao tokom karijere. Većina njih ne štedi na vrijeme i veoma brzo se susreće sa bankrotom.
Majk Tajson
Legendarni bokser u karijeri je 19 puta savladao protivnike nokautom, tako da je brzo postao šampion svijeta i multimilioner. Ali, onda su počeli da se gomilaju problemi. Otpužen je za seksualno zlostavljanje i proveo je tri godine u zatvoru. Diskvalifikovan je 1997. godine kada je Ivanderu Holifildu odgrizao dio uha i nikada se više nije vratio na tron. Novac u njegovom životu nikada nije smio da predstavlja problem, pošto je u karijeri zaradio više od 400 miliona dolara. Ipak, “gvozdeni Majk” je kupovao vile, luksuzne automobile i tigrove, koji su mu omiljeni kućni ljubimci. Bivšoj suprugi isplatio je devet miliona kada su odlučili da se razvedu. Bankrotirao je 2003. godine i od tada pokušava da živi normalan život. Čitav svoj život i karijeru najbolje je opisao u izjavi: “U životu mi je sve došlo prerano, samo mi je pamet došla prekasno”.
Ivander Holifild
U toku karijere slavni američki bokser zaradio je više od 250 miliona dolara, koje je potrošio na loše društvo i alimentacije. Prije šest godina bio je prinuđen da na aukciji proda vilu jer je trošio više nego što je mogao. Jedna od šest žena koje s njim imaju djecu tužila ga je za neisplaćivanje alimentacije. Tražila je i dobila 550.000 dolara. Priznao je da je bio veoma naivan i da se okružio ljudima koji su ga koristili i na kraju upropastili.
Merion Džouns
Američka atletičarka je 2000. godine na Olimpijskim igrama prikazala jednu od najboljih predstava u istoriji sporta kada je osvojila tri zlata i dvije bronze. Međutim, njen bivši muž je svjedočio da je Merion koristila steroide, što je atletičarka kasnije i priznala. Zarađivala je 80.000 dolara po trci, ali i milione dolara od sponzora. Završila je u zatvoru, bankrotirala, a porez je odnio i kuću njene majke.
Karim Abdul-Džabar
Legendarni NBA as dao je punomoć advokatu Tomu Kolinsu i prije nego što se okrenuo taj ga je potez koštao devet miliona dolara. Ali, nije Kolins jedini krivac za brzo “topljenje” Džabarove ušteđevine. Naime, 1980. godine Džabar je izgubio veći dio novca zbog brakorazvodne parnice do koje je došlo zbog njegovog egzibicionizma, “slabosti” na šarm ekstravagantnih dama, koje su mu takođe uzmale sve što se dalo. Da stvar bude gora, 1983. godine je njegova vila na Bel Ejiru spaljena do temelja, a s njom se u pepeo pretvorio i dobar dio od 13 miliona dolara koje je do tada zaradio u karijeri. S Kolinsovom prevarom je izgubio skoro sve što je u životu zaradio. Kolins je godinama bio Džabarova “osoba od povjerenja”. Bio je njegov “najbolji prijatelj”, kasnije upravnik imovine, a Kolinsovu mrežu poslovnih malverzacija koje je izvodio potom su mjesecima otpetljavali brojni sudski istražioci.
Skoti Pipen
Sjajni košarkaš ostaće upamćen po nastupima za Čikago Bulse u zlatnom periodu kluba. Jedini je igrač koji je u istoj godini osvojio NBA ligu i zlato na Olimpijskim igrama. Međutim, loša ulaganja i loša komunikacija sa advokatima doveli su do toga da je Skoti morao da proglasi bankrot, iako je u karijeri zaradio oko 120 miliona dolara. Na kraju, na računu je imao minus od devet miliona dolara i dugove prema advokatima.
Denis Rodman
Tetovaže i minđuša u nosu, boja kose i drčan stav učinili su ga košarkašem u fokusu. Van terena i nije bio baš osoba kakvu biste željeli za druga. Problemi sa alkoholom i drogom povukli su mnoge tužbe. Najporaznija je svakako bila spoznaja da duguje 800.000 dolara za izdržavanje djece. Zaradio je mnogo, ostalo mu nije ništa.
Alan Ajverson
Problematični dečko NBA lige, bio je upravo to. Kako na terenu, tako i van njega. Na parketu nije bilo mnogo igrača koji su se s njim mogli mjeriti, a zbog vještine i brzine koje su ga krasile bilo je teško na njemu igrati odbranu. Isto tako teško je bilo i advokatima da ga brane na sudu. Nije poznato koliko ga je koštao razvod nakon kojeg je njegova bivša žena dobila starateljstvo nad petoro njihove djece. Ajverson je od 1996. godine i početka njegove profesionalne karijere zaradio 154 miliona dolara, ne računajući ugovore sa sponzorima od kojih je imao najmanje 50 miliona. Bankrotirao je 2012. godine.
Entoan Voker
Karijeru je završio igrajući za Ajdaho u razvojnoj NBA ligi. Nosio je dres pet klubova u 15-godišnjoj karijeri, čime je zaradio 110 miliona dolara. Glavni razlog za njegov bankrot bila je kocka, a 2009. godine je uhapšen pošto je ispisao nevažeće čekove vrijedne gotovo milion dolara.
Derik Kolmen
Košarkaški as NBA karijeru je započeo 1990. godine, kada ga je izabrao Nju Džerzi. Petnaest godina kasnije, Kolmen je na računu imao 87 miliona dolara. Bankrotirao je u martu 2011. godine. Pare su uglavnom otišle na noćni život, skupocjene automobile i pogrešna ulaganja.
Keni Anderson
U NBA karijeri je zaradio 60 miliona dolara, igrajući za devet različitih timova. Ženio se tri puta, a razvodi su bili skupi. Izdržavao je bivše žene, ali i još šestoro djece. U vrijeme bankrota njegovi mjesečni troškovi iznosili su 41.000 dolara samo na alimentaciju.
Latrel Sprivel
U karijeri je zaradio gotovo 100 miliona dolara. Za ovog NBA košarkaša sve je krenulo nizbrdo kada je odbio ugovor Minesote, koja mu je za tri godine garantovala 30 miliona. Latrel je u tom trenutku izjavio da to “jednostavno nije dovoljno”. Na kraju 2005. godine ostao je bez kluba, do kraja 2007. i bez jahte, a dvije godine kasnije proglasio je bankrot.
Džordž Best
Engleski fudbalski as Džordž Best je stvorio karijeru kojom je stekao poštovanje širom planete. Zaradio je oko 100 miliona funti, ali je po završetku karijere upao u problem sa alkoholom. Tri mjeseca proveo je u zatvoru jer je vozio u pijanom stanju i napao policajca. Gubitak novca je opisao: “Dosta para sam potrošio na piće, žene i brza kola. Ostatak sam protraćio.”
Kurt Šiling
Bio je jedan od najboljih bacača u bejzbolu. Penzionisao se nakon dvije osvojene titule sa red Soksima i pokrenuo svoj biznis – otvorio je firmu “Green Monster Games” za proizvodnju i prodaju video-igrica. Kada su došli problemi, Šiling je prvo otpustio sve zaposlene u 38 svojih studija, a kredit od 75 miliona dolara platio je nakon što ga je država tužila, sa kamatama, naravno. Sada radi kao konsultant televizije ESPN u prenosima nedjeljne bejzbol lige.
Bjern Borg
Ni teniseri nisu imuni na pretjerano trošenje, a najbolji primjer je legendarni Šveđanin Bjern Borg. Osvajač 11 grend slem titula milione je potrošio na drogu.
Pol Gaskojn
Pol Gaskojn je svojevremeno bio jedan od najbolje plaćenih fudbalera svijeta, čija je imovina procijenjena na 17,3 miliona evra. Alkohol ga je odveo u pakao u kojem se i dalje nalazi. Slavni Englez ne samo da je bankrotirao, nego mu je i život ugrožen.
Zapanjujući podaci
Američki magazin “Sport illustrated” 2009. godine iznio je zapanjujući podatak da čak 78 odsto NFL igrača ima ozbiljne finansijske poteškoće samo dvije godine po završetku karijere, dok 60 odsto bivših NBA košarkaša pet godina po odlasku u penziju upadne u iste probleme.
Prema nekim podacima, na Ostrvu tri od pet fudbalera Premijer lige veoma brzo po završetku karijere upada u dugove.