U odnosu na prošlu godinu, zabilježen je neznatan pad u broju ubijenih novinara, sa 71 u 2013. na 66 u ovoj godini i to jedino zbog manjeg broja ubistava u zemljama u kojima nema sukoba. Međutim, broj otetih novinara je porastao na 119, što je rast od 37 procenata u odnosu na prethodnu godinu.
Otmice su uglavnom preduzimali ekstremisti na Bliskom istoku i u sjevernoj Africi, kao i proruske snage u istočnoj Ukrajini, navodi organizacija.
U Ukrajini su oteta 33 novinara, 29 u Libiji i 27 u Siriji. “Reporteri bez granica” upozoravaju da se 40 otetih nalaze i dalje u rukama otmičara. Organizacija je navela da se, zaključno s 8. decembrom, 178 profesionalnih novinara nalazi u pritvoru. U godišnjem izvještaju je navedeno da je od 2005. do danas ubijeno 720 reportera, prenosi AFP.
Zvjerska ubistva novinara Jamesa Foleya i Stevena Sotloffa, kojima su ekstremisti Islamske države odrubili glave, bacila su novo svjetlo na opasnosti s kojima se novinari susreću tokom izvještavanja iz zona sukoba. -Rijetko su novinari bivali ubijani na tako zvjerski način, s ciljem da se šokira cijeli svijet – navedeno je u izvještaju organizacije. Navedeno je, također, da lokalni novinari “plaćaju najvišu cijenu” i da oni čine 90 posto otetih medijskih radnika.
Od 22 novinara, koja se nalaze u zatočeništvu oružanih grupa u Siriji, njih 16 su Sirijci. Svih osam novinara-taoca u Iraku su Iračani”, kaže se u izvještaju, prenosi Tanjug. Oružani sukobi su primorali novinare da napuste svoje kuće, pa je tako 47 libijskih i 37 sirijskih novinara pobjeglo iz svojih domovina.