On kaže da mržnja i netrpeljivost građana Srbije prema Albancima ne jenjavaju, te da su brojne i žive predrasude.
Na pitanje kakva je situacija u albanskom društvu, odnosno na Kosovu, rekao je da su prekid utakmice sa Albanijom i posjeta Rame pokrenuli nacionalističke reakcije.
”Obnavljanje antialbanske histerije do kojeg je došlo nakon prekinute fudbalske utakmice, ali i posjete premijera Rame Beogradu i Preševskoj dolini, podsjetilo nas je na devedesete godine. I u albanskoj javnosti je to uticalo da se pokrene kontraeuforija i nacionalističke reakcije. To je zabrinjavajući razvoj u vrijeme kada smo mislili da se ide ka normalizaciji odnosa”.
Ali, dodaje da vjeruje da tu ima lijeka.
”Mi danas nemamo okolnosti kakve su bile ‘90 godina. Premda su događaji posijali strah da se vraćamo na konflikte, bilo je neke koristi od podsjećanja u kakvom ambijentu opterećenom predrasudama zapravo živimo i kakav nas napor čeka da ih se otarasimo. Lijek je u normalizaciji odnosa i boljem uzajamnom poznavanju. Predrasude je lako širiti kada nema normalnih ekonomskih, kulturnih, turističkih, sportskih i, uopšte, ljudskih kontakata. Albanci i Srbi su susjedi i vjerujem da će većina brzo shvatiti da od konflikta nema vajde. Briselski pregovori i finale dijaloga mislim da će stvoriti uslove za normalizaciju odnosa Kosova i Srbije, a i na relaciji između Albanije i Srbije sigurno je da će biti novih koraka normalizacije”, rekao je Maliqi.