Britanski muslimani izloženi novom obliku diskriminacije

Muslimani u Britaniji suočavaju se sa novim oblikom rasizma u pogledu ostvarivanja prilika za posao, koje su veoma male ukoliko se uporede sa prilikama koje imaju bijelci nemuslimani, dok su muslimani afričkog porijekla u najtežoj situaciji, potvrđuje britanska studija provedena na terenu na uzorku od oko pola miliona ljudi.

Britanska studija, koju su provela dvojica istraživača sa Univerziteta Bristol, podigla je veliku buku, budući da otkriva diskriminaciju sa kojom se suočavaju britanski muslimani prilikom zapošljavanja, zbog svog etničkog i vjerskog identiteta, za razliku od njihovih sunarodnjaka bijelih kršćana.

Pojedine britanske novine prenijele su studiju dvojice istraživača Nabila Khattaba i Rona Johnstona, prema kojoj se britanski muslimani suočavaju sa najgorim oblikom diskriminacije u oblasti zapošljavanja, u odnosu na 14 ostalih etničkih skupina.

Privilegiranje Jevreja

“Muslimani u Britaniji se suočavaju sa ogromnim poteškoćama i njihove prilike za zaposlenje su veoma male u poređenju sa Britancima“, kazao je Nabil Khattab za Al Jazeeru.

Pojašnjava kako su šanse da musliman Pakistanac dobije bilo kakav posao manje od 59% u poređenju sa britanskim kršćanima bijelcima, dok su izgledi Pakistanskih muslimanki za posao manji od 65% u odnosu na šanse koje imaju njihove sugrađanke Britanke, bjelkinje kršćanske vjeroispovjesti.


Također je naveo da se sve ‘obojene’ manjine suočavaju sa problemom zapošljavanje, ponajviše Afrikanci, a naročito afrički muslimani.

Uprkos tome što britanske novine smatraju to diskriminacijom i očiglednim rasizmom, Khattab odbija upotrebu ovih termina, rekavši: „Treba biti oprezan prije nego se upotrijebe ovi termini, s obzirom da se ne mogu provesti jasna statistička mjerenja na osnovu kojih bi se ova diskriminacija potvrdila.“

Što se tiče Jevreja, kojih u Britaniji ima oko 260.000, studija navodi da su oni najuspješnija grupa u ekonomskom smislu, te da nisu izloženi bilo kakvim problemima ili diskriminaciji, kao i da imaju najveći procenat u pogledu zapošljavanja.

“Studija odražava realnost koja je prisutna, međutim skrivena, te da naučno dokazuje postojanje diskriminacije prema muslimana.Diskriminacija u prošlosti vršila na osnovu boje kože, ali se danas vrši na osnovu religije, stoga je  procenat muslimana koji su odbijeni prilikom zapošljavanja veoma velik u poređenju sa drugim religijskim skupinama“, kazao je Al Jazeeri potpredsjednik Asocijacije muslimana Britanije, Mohammed Kuzbar.

Islamofobija

Vezano za ozbiljnost ove situacije, Kuzbar upozorava da se na ovaj način povećava pojava islamofobije, te je uputio poziv državi da smanji ovaj problem i preduzme ‘umirujuće’ mjere, s obzirom da mediji svakodnevno emitiraju priloge i vijesti protiv muslimanske zajednice, što utiče na poslodavce. 

“Ukoliko musliman aplicira za radno mjesto, ova negativna pozadina koju formiraju mediji može utjecati na odluku poslodavca čak do te mjere da ga ne zaposli. Kao rezultat toga, nemogućnost muslimanske omladine da pronađu zaposlenje utječe na njihovu integraciju u društvo i čini da se osjećaju kao građani drugog reda, što je veoma opasno i može ih odvesti u radikalizam, te je pozvao sve one koji osjećaju bilo kakav oblik diskriminacije da se obrate pravosuđu“, tvrdi Kuzbar. 

Britanski javni servis, BBC, proveo je u oktobru 2013. godine istraživanje na istu ovu temu, prilikom čega su se dva novinara predstavljala kao oni koji traže posao.

Obojica su Englezi, bijelci, sa istim osobinama i kvalifikacijama, no jedan je nosio islamsku odjeću i predstavljao se kao novi musliman po imenu Sultan, dok je drugi bio ‘obični’ Britanac koji se zvao Ian.

Nakon što su aplicirali za 40 radnih mjesta u gradu Bristolu rezultat je bio sljedeći.

Ian, nemusliman, imao je četiri puta više šansi za zaposlenje, gdje je prvi pozvan na 13 razgovora, dok je drugi pozvan na samo tri.

Kazneno djelo

Važno je napomenuti da britanski zakoni tretiraju rasnu diskriminaciju kao kazneno djelo koje se sankcionira zakonom, prema tome, svako ko osjeti da je izložen diskriminaciji ima pravo da se obrati pravosuđu koje će stati u njegovu odbranu ukoliko to uspije dokazati.

Osnovni principi na koje ministarstvo unutrašnjih poslova skreće pažnju i zahtjeva njihovo ispunjenje, kako bi se ostvario prolaz na posebnom testu za državljanstvo, tiču se razumijevanja, shvatanja i priznavanja podnosioca zahtjeva za državljanstvo da su suživot, tolerancija i ne-diskriminacija jedan od osnovnih principa Ujedinjenog Kraljevstva, kao i zakona i načina života.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.