Nova vlada Kosova neće uslovljavati dijalog priznavanjem suvereniteta, prenosi današnja štampa u zemlji, ali će tražiti dosta toga, između ostalog i ratnu odštetu po raznim osnovama, ali i dio blaga bivše zajedničke države.
Vlada će, prenosi današnja Koha ditore, umjesto zalaganja za priznavanje nezavisnosti, ostati snažno angažovana na potpunoj normalizaciji odnosa sa Srbijom i nastavku dijaloga.
Nigdje u programu, naime, nije pomenuta riječ reciprocitet kad je riječ o priznavanju nezavisnosti, već se navodi da je cilj da Srbija uvaži suverenitet Kosova.
U nacrtu programa kosovske vlade, u koji je Koha Ditore imala uvid, navodi se opredjeljenje da se sprovedu svi sporazumi s Beogradom kao i da se otvaraju nove teme.
Takođe, tokom mandata vlada će se angažovati da proces normalizacije međudržavnih odnosa ima jasne parametre sa procjenjenim rokovima koji će biti određeni kako bi se izbjegli beskrajni pregovori u trouglu Priština-Brisel-Beograd.
U kontekstu dijaloga sa Srbijom u programu nove vlade u vrhu prioriteta je pitanje uspostavljanje međunarodne granice između dvije države, dok je druga prekid uplitanja Srbije na Kosovu u sferama koje nisu tretirane u Briselu.
Među temama su i međudržavna saradnja interesnih sfera uključujući vazdušni transport, ratna odšteta po raznim osnovama, pitanje nestalih lica uključujući povratak raseljenih.
Pominje se i obaveza vraćanja eksponata i dokumentacije kulturne baštine koje je Srbija uzela sa Kosova, zatim vraćanje filmova Kosovofilma, ali i penzijsko-invalidskog fonda kosovskih stanovnika.
Program se bavi i pitanjem sukcesije gdje se traži deo “blaga” bivše Jugoslavije i međunarodnog duga Kosova, ali i određen broj diplomatsko-konzularnih objekata – predstavništava bivše Jugoslavije, vojnih objekata bivše države, dio arhiva nekadašnje zemlje.