Odlična vijest sa Kosova: Sportski uspjesi zasjenili krizu u formiranju vlasti

Osim ove, građani Kosova su se ove godine radovali samo vijestima iz sporta.

Narodna poslovica da se “dan po jutru poznaje” u potpunosti može da važi za ovogodišnje uspjehe kosovskog sporta. U godini kada se mjesecima odugovlačilo sa formiranjem institucija, sport na Kosovu je doživio kulminaciju kada je u pitanju njegovo međunarodno priznanje.

Na samom početku godine Svjetska fudbalska federacija FIFA dozvolila je Kosovu da igra prijateljske mečeve sa drugim selekcijama.

Rukometni savez Kosova je zvanično primljen za punopravnog člana Evropske rukometne federacije.

Kosovska džudistkinja Majlinda Kelmendi je u avgustu odbranila zlatnu medalju na Svjetskom prvenstvu u džudu, u kategoriji do 52 kilograma, a koje se održavalo u Moskvi. U aprilu je osvojila zlato na Evropskom prvenstvu u Francuskoj.

Kao punopravni član i Bokserski savez Kosova je primljen u Svjetsku boksersku federaciju. Konačno, Izvršni odbor Međunarodnog olimpijskog komiteta oktobra je odborio privremeno priznanje Olimpijskog komiteta Kosova, a predloženo je da puno priznanje bude na sljedećem zasjedanju u decembru u Monaku.

Fadilj Vokri, predsjednik Fudbalskog saveza Kosova, u izjavi RSE kaže da, iako Kosovo nije dobilo punopravno članstvo u FIFA-i, postignut je izuzetan uspjeh.

“Uz pomoć gospodina Blatera dato nam je zeleno svijetlo da igramo prijateljske utakmice, što dosad državama koje nisu primljene u FIFA-u i UEFA-u nije bile dozvoljeno. Sjećate se dobro Fudbalske reprezentacije Kosovo koja je u kratko vrijeme poslije dobijanja dozvole od FIFA-e igrala pet prijateljskih utakmica. Ja mislim da ćemo u sljedećoj godini te barijere skinuti s dnevnog reda, nadam se. To bi bilo dobro i za fudbal i za mlade koji žive na Kosovu”, kaže Vokri.

A Eugen Saraqini, predsjednik Rukometnog saveza Kosova, navodi da, kada je ovaj sport u pitanju, ova godina je bila veoma značajna jer je Kosovo postalo punopravni član u okviru Evropske rukometne federacije, a što će slijedeće godine vjerovatno i potvrditi Međunarodna rukometna federacija.

“Mislim da rukomet ima izvanrednu šansu da danas već puno bolje diše, preciznije – ostvari svoje zahtjeve, odnosno ciljeve, zbog toga što smo već počeli da budemo u ligama koje se igraju za evropsko i za svjetsko prvenstvo, uvijek sa ciljem da poboljšamo kvalitet rukometa na Kosovu, i da poboljšamo naš imidž u okviru sportskih takmičenja uopšte“, ističe Saraqini.

Ono što je najviše obradovalo sportiste jeste i odluka Izvršnog odbora Međunarodnog olimpijskog komiteta da privremeno primi Olimpijski komitet Kosova. Konačna doluka će biti donijeta decembra. Tako je odlučeno u interesu sportista na Kosovu da bi se uklonila neizvesnost koju oni imaju, navodi se u njihovom saopštenju.

Olimpijski komitet Kosova inače je formiran 1992. godine i broji 13 sportskih olimpijskih federacija. Besim Hasani, predsjednik ovog komiteta, u izjavi za naš program kaže da je u ovoj godini omogućeno svim sportistima da učestvuju na kvalifikacijama za olimpijske igre, a takođe i na samim olimpijskim igrama u Bakuu 2015. i u Rio de Žaneiru 2016. godine.

“Priznanje Olimpijskog komiteta Kosova od Međunarodnog olimpijskog komiteta omogućava znači poraste imaž Kosova, koji, apsolutno se slažem, nije dobar u ostalim sferama, tako da će naši sportisti biti u mogućnosti da pokažu najbolje od samih sebe. Mislim da je ovo jedna izvanredna godina što se tiče sporta“, navodi Hasani.

Hasani poručuje da u posljednje vrijeme i kod državnih institucija postoji veće razumijevanje prema sportu, ali ta podrška je uvek potrebna.

Sportski komentator Arbnor Morina ističe da kada se o uspjesima radi političari bi mogli da se ugledaju na sportiste, barem kada je riječ o dostignućima na osnovu rezultata i rada.

“Desilo se suprotno. Bili smo bez institucija dugo vremena. Što se sporta tiče, mislim da su sportisti bili uspješni, i to veoma uspješni, i u individualnim i u kolektivnim sportovima, što je jaka činjenica koja pokazuje da mora i dalje da se investira u sport, da se investira mnogo ozbiljnije nego do sada da bismo mogli do dostigenemo još veće rezultate koji bi mogli da budu jedan dobar pokazatelj za ovu omladinu, a i za ljude u Evropi i u svijetu da shvate da sportisti sa Kosova ne traže ništa drugo nego samo da budu ravniopravni sa svimn ostalim vršnajcima“, ocjenjuje Morina.

Morina dodaje da je uspjeh u sportu postignut pre svega zahvaljujući sportistima i ljudima koji non-stop finansiraju sport maltene iz svojih džepova:

“Za veliku je pohvalu da iz dana u dan niču novi klubovi koji nisu klubovi u kojima igraju samo Albanci, nego imamo klubove sa srpskim sportistima, klubove sa bošnjačkim sportistimna, sa turskim sportistima. Znači, te barijere su počele da padaju iz dana u dan“, konstatuje Morina.

Osim toga, i regionalna saradnja u sportu je uvek bila na nivou. Košarkaški klub Sigal Prištine i košarkaški klub iz Peći se takmiče i u zvaničnoj Balkanskoj ligi.

Posljednja prijateljska košarkaška utakmica odigrana je 26. novembra u Prištini između Sigala Prištine i Cibone iz Zagreba. Dodajmo i da je novi trener Sigala Prištine Sabit Hadžić, nekadašnji plejmejker KK Bosna iz Sarajeva, a kasnije i selektor Košarkaške reprezentacije Bosne i Hercegovine.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.