Na Kosovu zagađeni vazduh, zemljište i voda

Centralne i lokalne vlasti na Kosovu, usvajanjem različitih strategija, posljednjih godina posvećuju više pažnje ovom problemu.

Gotovo sve rijeke koje protiču centralnim Kosovom su zagađene otpadnim vodama jer u njih otiče kanalizaca iz Prištine i drugih većih naselja. Direktor za prostorno planiranje i zaštitu životne sredine pri opštini Dejan Jovanović kaže da je neophodno da Opštine Gračanica i Priština zajedno pronađu rješenje za ovaj problem. 

Međutim, pored otpadnih voda, veliki problem na teritoriji opštine Gračanica su i divlje deponije kojih poslednjih godina ima sve više. Pravilinik za zaštitu životne sredine koji je usvojila ova lokalna samouprava nalaže kažnjavanje svih koji doprinose zagađenju.

U toj opštini smatraju da bi najbolje rješenje za problem jalovišta bilo da se ono prekrije. „S obzirom da se sada gradi auto put, mi kao opština bi smo voleli da se ta jalovina pokrije. Pošto se gradi put, postoji ogromna količina zemlje i njom bi mogla ta jalovina da se pokrije. Videćemo sa Ministarstvom na koji način da se taj problem riješi“.


Ilir Morina iz Agencije za zaštitu životne sredine tvrdi da situacija na Kosovu i nije tako loša. Kako kaže stanovnici Kosova dišu čistiji vazduh od Tirane i Skoplja.

Morina smatra da je najveća odgovornost u zaštiti životne sredine upravo na opštinama na Kosovu.

„Stanje nije lošije nego u regionu, čak je i bolje nego u Albaniji i Makedoniji. Pojedinim opštinama su date desetine hiljada evra za tretiranje otpada. Tokom godina mi otklanjamo na desetine divljih deponija. Divlje deponije se formiraju pred očima opštinskih struktura, tako da se ti problemi odnose samo na opštine. One time treba da se bave i da čiste pred svojom kućom“, smatra Morina.  

Agron Bektashi iz organizacije Rek (REC) kaže da problem otpada na Kosovu ostaje jedan od najvećih.

„Problem odpadaka na Kosovu ostaje jedan od ključnih. Ne govorim samo o opatcima domaćinstava nego uopšte, bilo da se radi o industrijskom otpadu koji se nalazi u blizini rudnika ili čvrsti otpadi iz kamenoloma i svi ostali. I pored velikih investicija, donacija i planova, krivica je zajednička. Ne može se govoriti samo o krivici domaćih struktura, već i međunarodnih. Za petnaest godina je trebalo veće angažovanje“, smatra Bektashi.

Da bi sredina u kojoj stanovništvo živi bila zdravija i čistija neophdno je preduzeti mjere zaštite. To prema ocjeni nadležnih u opštini najviše zavisi od samih građana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.