Tužne priče slavnih: Sánchez odrastao u bedi, Mozes bez roditelja…

Krenućemo od Aleksisa Sančeza, zvezde Arsenala. On potiče iz jednog siromašnog grada u Čileu, a još kao šestogodišnjak je bio primoran da radi kako bi njegova porodica preživela. Iako nije uspevao da pokrije osnovne troškove, kada mu se ukazala šansa da zaigra za mladi tim Arauka, nije dozvolio da mu ta prilika promakne. Prošlog Božića vratio se u svoj rodni grad kako bi deci poklonio slatkiše i replike dresova, a svakako je najvažnija donacija u iznosu od 160.000 funti koliko je dao za pet malih fudbaskih terena, odnosno ekipa.

Nije poznato kako je izgledao život Didijea Drogbe pre nego što je postao poznat igrač, ali velika želja da pomaže i donira novac, može da nagovesti da je i sam oskudevao u mnogo čemu.

Napadač Čelsija je verovatno najpoznatiji fudbaler iz Obale Slonovače, a u rodnoj zemlji je izutetno cenjen i poštovan ne samo zbog umeća na terenu nego i zbog humanitarnog rada. Na sve načine pokušava da očuva mir u svojoj zemlji, a od novca koji je dobio od sponzora, odvojio je čak 3 miliona evra, kako bi pomogao izgradnju bolnice u gradu u kom se rodio.

Škotski internacionalac Stiven Nejsmit nedavno je učinio potez kojim je oduševio ljubitelje fudbala. On je nekoliko karata za utakmice Evertona, poklonio nezaposlenim ljudima iz Liverpula. Nejsmit je poznat kao čovek koji se bavi humanitarnim poslom, a najviše je aktivan u pomoći beskućnicima u Liverpulu, ali i Glazgovu.

“Ovo je verovatno mali gest, ali sam hteo da pomognem ljudima koji se nalaze u lošoj situaciji, kako bi barem u jednom danu uživali”, rekao je Nejsmit.

Još jedan igrač Arsenala Mesut Ozil, svoju humanu stranu je pokazao nakon Svetskog prvenstva u Brazilu. On je sa Nemačkom osvojio Mundijal, a od novčane nagrade je odvojio 350.000 funti, koje je namenio za 23. mališana iz Južne Afrike kako bi mogli da odu na skupe i zahtevne operacije.

Iako Kristijana Ronalda mnogi smatraju uobraženim i argantnim, on neretko pokazuje i svoju “nežniju” stranu. Portugalac je pre dve godine devetogodišnjem dečaku obolelom od karcinoma plastio posebne terapije, a kasnije iste godine je prodao Zlatnu kopačku za 1.500.000 evra kako bi osnovao školu za decu u Gazi. Uz to je donirao i 100.000 funti bolnici u Madeiri za izgradnju centra za ispitivanje kancera, bolnici u kojoj su lekari njegovoj majci spasili život.

I više nego vredan divljenja, svakako je potez igrača Dnjepra Kankave, koji je fudbaleru Dinama iz Kijeva Gusevu spasao život prilikom gušenja. Gusev je na jednoj od utakmica pao na travu i počeo da se guši, jer mu je jezik zapao u grlo, ali je brza reakcija Kankave, protivničkom igraču spasila život.

Pre nego što je Lionel Mesi postao zvezda Barselone, kao dečak se suočava sa ozbiljnim poremećajem u rastu. Međutim, Katalonci su još tada uočili njegov talenat, i predložili njegovim roditeljima da dozvole dolazak Mesija u Barsu, a za uzvrat su mu platili skupo lečenje i medicinske tretmane.

Verovatno je najteža priča Viktora Mozesa. On je sa 11 godina ostao bez roditelja, koji su ubijeni u Nigeriji tokom nemira. Nedelju dana kasnije rođaci su mu platili kartu kako bi došao u Veliku Britaniju u potrazi za azilom. Ubrzo se pridružio lokalnoj školi, a skautima Kristal Palasa nije bilo potrebno mnogo kako bi uočili njegov talenat…

Od 2012. Mozes je u Čelsiju, a ovu sezonu provodi na pozajmici u Stouku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.