Pravda će pokazati zube: Gorak ukus slave

Misija koja je progutala oko milijardu eura poreskih obveznika Evropske unije, svojom nesposobnošću, korumpiranošću i instrumentaliziranošću, bacila je traumatičnu sjenku na aktivnosti Brisela da na Balkanu uspostavi vladavinu zakona i upali svjetlo integriranja ovog regiona u EU.

Misaona imenica

Nakon osam godina EULEX-a, korupcija na Kosovu veća je nego ikada, a vladavina zakona daleka misaona imenica.

Marija Bami (Maria Bamieh) britanska tužiteljica koja je objelodanila aferu, zasigurno nije ponosna na sebe. Ona je naprosto iznijela žuč i pokazala očigledno.

Korumpirani tužioci EULEX-a glumili su da se bore za pravdu. Bez ikakvog ozbiljnog nadzora iz Brisela, oni su se vrlo brzo uklopili u kriminalni milje ne samo Kosova, već i Balkana.

Optužnice su pisane u skladu s simpatijama i antipatijama, a ne činjenicama. Iza rešetaka su završavale sitne ribe, dok su nalogodavci, u kriminalu i korupciji ogrezli do srži, određivali ko će biti optužen, a ko uhapšen ni kriv ni dužan. Primjera je i previše.

Poznat scenarij

I iz svih njih se vidi da su optužnice sklepane tako da se samo održava privid da se nešto radi i da se ganjaju „krupne zvijerke“. Nakon što se ugase kamere, sudije i advokati privedenih preuzimaju stvar u svoje ruke i pada kula od karata.

Scenario poznat, zar ne?

Virus EULEX-a posijan je mnogo prije u BiH.


Strani tužioci ocrne nekoga u BiH (sasvim nebitno je li veća ili manja riba). Mediji, prenoseći njihove najčešće anonimne izjave, već osude, a onda strani sudije oslobode osobu. I poreski obveznici plate velike odštete.

Naša je nesreća što Bami nije došla u BiH, već na Kosovo. Da jeste, danas ne bi smo imali stanje u Tužilaštvu BiH takvo kakvo jeste. I još je veća nesreća da u bh. tužilaštvu nemamo ni mrvu Bami, osobu koja je spremna, bez obzira na cijenu, stati u zaštitu vlastitog digniteta i profesije koju obavlja.

Kosovo će se oporaviti od EULEX-a, mnogo toga u toj državi više nije i neće biti isto, pravda će pokazati zube…

A šta ćemo mi? Ono što je Bami razotkrila na Kosovu u BiH se dešava i mnogo duže i mnogo dublje. Sjeme zla je posijano i pustilo je duboke korijene. I nema ni naznake da postoji ozbiljna sila koja zlo može iščupati sa sve korijenom.

EULEX je prošlost. Bami će naći novi posao. U BiH je moguće da se neke kozmetičke promjene de se u tužilaštvima, pa čak i da neko „zaplati“. Ali se sistem u skorije vrijeme neće promijeniti. Ovdje će se pravda bar još neko vrijeme krojiti prema imenu, poziciji i – posebno – debljini novčanika, a ne pravnim činjenicama.

Historijski posao

Marija Bami je naturalizirana Britanka. Ima 55 godina i kćerka je Libanca i Indijke. Kada je imala 10 godina, otac, koji je bio novinar, umro je i majka ju je odvela u Veliku Britaniju.

Tu se očeličila. Često tretirana kao stranac, ona je shvatila da se mora boriti za svoja prava i da ništa ne dolazi džabe.

Ugledajući se na majku, završila je školu za medicinsku sestru. Ali je odatle pobjegla glavom bezobzira, jer je ustanovila da je hipohondrična. Ekspresno je završila pravo i počela karijeru. U jednom se momentu suočila s rasnom diskriminacijom i vehementno je slomila taj otpor. I još dobila 250.000 funti odštete od firme.

Sada je na Kosovu. I voljna je tu ostati, ali i vratiti se u Britaniju i biti penzionerka. Uradila je već historijski posao. Bar za Kosovo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.