Kusari Lila je rekla da je opština reagovala nakon što su primili žalbe građana da srpske kuće u ulici Kraljice Teute, nekada srpke ulice, mogu da se obruše i da predstavljaju opasnost po njihovu bezbjednost.
Nadležne službe su izašle na lice mjesta i nakon procjene stanja, donijeta je odluka o njihovom uklanjanju.
Rješenje o rušenju objekata je objavljeno na sajtu opštine, kaže gradonačelnica Lila i ističe da o tome nisu informisali vlasnike kuća.
”Imali smo javno obavještenje, takođe, pitali smo ministarstvo i Unmik smo informisali i pošto se niko nije javio, mi smo sada počeli sa ovom inicijativom. Kada nemamo nikakvu informaciju od vlasnika i kad objekat ugrožava javnu bezbjednost, onda je opština dužna da nešto preduzme. Tako smo radili I sa albanskim objektima”, rekla je Kusari Lila.
Ministar za povratak i zajednice u Vladi Kosova Dalibor Jevtić osudio je odluku opštine Đakovica da poruši srpske kuće i izjavio da je čin rušenja uperen protiv proseca povratka.
”Ono što se desilo juče u Đakovici za mene je akt uperen protiv procesa povratka. Mi ovde, trudimo se da kao institucija gradimo nešto, dok sa druge strane postoje one institucije koje ruše”, rekao je Jevtić.
Đokica Stanojević, predsjednik udruženja raseljenih Đakovčana rekao je da ovo nije prvi slučaj rušenja srpskih kuća u Đakovici i napomenuo da je 2004. godine porušena crkva Uspenja presvete Bogorodice.
”Pre toga srušena je crkva Uspenja presvete Bogorodice, 2004. Pa je srušena crkva u samom centru, sve crkve u Djakovici su porušene, sve kuće su uništene. Što je najgore, ko uništava naše kuće, oni koji su okupirali naše kuće, u srpskoj ulici”, rekao je Stanojević.
Kusari Lila je na pitanje da li će opština nadoknaditi štetu vlasnicima, rekla da su oni zapravo učinili uslugu Srbima time što će ukloniti ove objekte.
Đakovica je grad koji je najviše pogođen ratnim dešavanjima i ljudi su još uvijek pod jakim emocijama, odgovorila je Kusari Lila na pitanje da li je Đakovica otvoren grad za Srbe.