Slučaj su prijavile djevojčica i njena majka nakon čega je pokrenuta istraga. Roditelji kojima su djeca pokazala fotografije vršnjakinje, ostali su šokirani jer nisu mogli ni u snu pomisliti da bi se tako nešto moglo dogoditi već u osnovnoj školi.
Djevojčica je u komentarima na društvenim mrežama, poput Facebooka i Twittera, izvrgavana ruglu i sramoćena. Na javnim servisima kao što je ask.fm još se uvijek fotografije komentiraju među vršnjacima uz spominjanje identiteta djevojčice te napomenu kako ona nije jedina “jer u Zadru ima još osoba koje su se i puno gore slikale”.
U policiji nisu željeli ništa govoriti o slučaju jer se radi o maloljetnicima, ali da su stvari s maloljetničkim korištenjem interneta, ne samo na računalima, već na mobilnim platformama poput pametnih telefona i tableta, drastično izmaknule kontroli, potvrdili su i sami roditelji.
– Naša su djeca informatički pismenija od nas, ali su s obzirom na životnu dob neoprezni i lakovjerni te često nesvjesni opasnosti na internetu. Trend među maloljetnicima je što veći broj “lajkova” na mrežama, čime potvrđuju status u društvu. Djevojčice “lajkove” dobivaju najviše na temelju svoje vanjštine, nipošto zbog uspjeha u školi ili talenta za sport, umjetnost i slično.
Zato teže što eksplicitnijem izgledu uz naglašavanje spolnih atributa, unatoč neskladu s godinama zrelosti. U tome često vide i uzore po medijima i na internetu pa kada u tome prijeđu granice, posljedice su strašne.
Povežite sve te nove tehnologije koje je roditeljima teško pratiti s pubertetom i možete shvatiti koliko je teško odgojiti dijete u današnje vrijeme – kazao je jedan od zabrinutih roditelja, koji je svoje dijete upozorio na posljedice snimanja takvih fotografija, ali i na činjenicu da njihovo preuzimanje i dijeljenje predstavlja kazneno djelo i najgori oblik vršnjačkog nasilja i zlostavljanja.
Roditelje posebno zabrinjava što su djeci dostupni i servisi koje je vrlo teško nadzirati, a koji nude neometanu mogućnost komuniciranja s nepoznatim osobama.