Mislim da se zbog teške bolesti veoma često osjetite jako usamljenim, izolovanim. Ljudi su često mislili da se iznutra osjećam dobro, jer spolja nisam nikad htjela pokazati da imam problem.
Život s kancerom nije lagan, ali nikad ne treba gubiti nadu u izliječenje. Moja porodica i suprug su mi velika podrška, ali sam utjehu pronašla i u grupama podrške i druženju s ženama koje se suočavaju s istim problemom“, započinje priču Farhana Alam, 32-godišnja muslimanka oboljela od raka dojke.
Farhana je imala 29 godina kada je na svojoj dojki otkrila malu kvržicu. U to vrijeme je dojila svoju kćerkciu Nur, pa je isprva pomislila da je kvržica nastala zbog nakupljanja mlijeka. Priznaje da su se ona i muž Imran neugodno iznenadili kada su testiranja pokazala da se radi o najgorem – raku dojke.
Farhana, koja je doktorski kandidat iz lingvistike na Univerzitetu u Glasgowu, kaže: „Kada se osvrnem na prošlost, ne mogu vjerovati kako sam bila naivna misleći da kvržica nije signal tumora. Međutim, prije toga o bolesti nisam niti razmišljala. Moja kćerkica je taman napunila jednu godinu i dalje sam je dojila, pa sam pomislila da je kvržica povezana s tim.“
„Nisam posumnjala na najgore, čak i dok sam bila u bolnici prolazila test za testom. Sjećam se, u jednom momentu me je medicinska sestra upitala da li se želim javiti nekome, mužu ili majci. Muž nije dopustio da sama dočekam rezultate testiranja. Kada je doktor rekao da imam treći stepen invazivnog raka dojke, šokirali smo se. To je značilo da je kancer veći od 5 cm te je metastazirao u limfne čvorove oko moje ključne kosti.“
Farhani je odstranjena dojka, a potom je podvrgnuta kemoterapiji i radioterapiji. Ističe da se do današnjeg dana bori kako bi povratila tjelesnu snagu i vitalnost. Njen cilj je da među muslimankama proširiti svijest o važnosti preventive i liječenja raka dojke.
„Mnoge muslimanke se ustručavaju da govore o bolesti zbog stida i jer smatraju da su dojke privatni dio ženskog tijela. Međutim, bolest nije nešto čega se trebamo stidjeti. Dapače, o njoj trebamo razgovarati. Islam nas uči da se trebamo liječiti i voditi brigu o tjelesnom zdravlju“, kaže Farhana.