Ekonomski razvoj Kosova je u posljednjim godinama bio najveći u poređenju sa zemljama jugoistočne Evrope, ali taj rast nije bio dovoljan za stvaranje novih radnih mjesta. Ovo je izjavio guverner Narodne Banke Kosova Bedri Hamza, na konferenciji “Ekonomska perspektiva Jugoistočne Evrope u periodu nakon krize”, koju je organizovala Centralna Banka Kosova u saradnji sa Ekonomskim fakultetom u Prištini i Univerzitetom u Ljubljani.
Glavni cilj ove konferencije je bio da se razgovara o ekonomskom razvoju, perspektivi ekonomije u post kriznom periodu kao i o ekonomskim trendovima.
Guverner Hamza je izjavio da kosovska ekonomija nije imala neki veći pristup na kapitalnim i finansijskim tržištima već je imala ograničeni pristup, prvenstveno u sektoru izvoza. To je prema riječima guvernera Centralne Banke uzrokovalo probleme sa stvaranjem novih radnih mjesta.
Guverner Bedri Hamza je izjavio da Kosovo ima napredne zakone u ovom sektoru koji su uticali na to da se održi fiskalna stabilnost na Kosovu.
Još jedna dobra stvar koju je iznio guverner Hamza je ta da Kosovo ima najmanji javni dug u poređenju sa zemljama u regionu koji iznosi 9 %.
Bankarski sektor na Kosovu je doživio pozitivni rast kao novi sektor koji je krenuo od nule. Ono što je posebno naglasio guverner Centralne Banke je to da je kamatna stopa na Kosovu najveća u Evropi ne samo u regionu.
Guverner Narodne Banke Slovenije Bostjan Jazbec je izjavio da su zemlje jugoistočne Evrope izašle iz krize i da su ekonomske aktivnosti u ovim zemljama iste kao i prije krize.
Svoju prezentaciju su osim predsjendika Centralnih Banki Slovenije i Kosova imali i Bedri Peci, Mojmir Mrak, Peter Nichol, Fatmir Gashi, Igor Masten, Ibrahim Rexhepi…