Ovo je sadržaj oglasa objavljenog u “Službenom glasniku RS” broj 75 od 26. avgusta 2014. godine, u vezi s vanparničnim postupkom koji vodi sudija Zijad Salić, a koji je pokrenuo Juso Parabuća radi utvrđivanja smrti Nizije Parabuća iz Višegrada.
“Poziva se umrla Parabuća rođena Poljo Nizija sa posljednjim prebivalištem u Crnom Vrhu, opština Višegrad, rođena 1.5.1910. u Crnom Vrhu od oca Hamida i majke Ize, a koja je umrla 2.5.1992. da se bez odlaganja javi Osnovnom sudu u Višegradu”, navodi se u oglasu Suda.
Dalje se traži od osoba koje znaju nešto o nestaloj ili njenom životu da se jave bez odlaganja Sudu.
“Ukoliko rok od 15 dana od objavljivanja oglasa protekne bezuspješno, Sud će donijeti odluku po prijedlogu o utvrđivanju smrti”, naveli su na kraju oglasa.
U Sudu ističu da oglas jeste možda malo neobičan, ali da se radi o uobičajenoj proceduri kada se ne zna da li je osoba zaista umrla.
Sudija Salić nam je pojasnio da ako osoba nije upisana u matičnu knjigu umrlih, rodbina traži da ona bude proglašena umrlom da bi se sproveo ostavinski postupak.
“Ukoliko osoba nije proglašena umrlom redovnim putem kod matičara, onda to rješava sud. Onda se po Zakonu o vanparničkom postupku u ‘Službenom glasniku’ moraju pozvati osobe koje eventualno znaju nešto da se jave i ako je osoba živa da to jave sudu i da pruže dokaze. Ako se pokaže da je osoba živa, onda se postupak obustavlja”, objasnio je on.
Dodao je da ako se niko ne javi, onda se utvrđuje i dokazuje njena smrt i donosi rješenje koje se sprovodi kroz matičnu knjigu umrlih.
“Onda nasljednici mogu da naslijede imovinu, ako je pokojnik imao imovinu, i proglašavaju se zakonskim nasljednicima”, naveo je on.
U “Službenom glasniku RS” ističu da oni ne mijenjaju sadržaj oglasa koji im dolaze u redakciju.
“Mi provjerimo tekst, naši lektori ga pregledaju i isprave gramatičke greške, a sadržaje tekstova mi ne mijenjamo”, naglasili su nam u “Službenom glasniku”.