1. Alkohol
Ako ste popili veću količinu alkoholnih pića, dah vam sigurno neće imati prijatan miris. Alkohol je moćan diuretik, a njegovom konzumacijom ne podstiče se samo isisavanje vode iz mozga i tijela, već i iz usta, ali se blokira i proizvodnja sekreta u nosu. Sekret je bogat prirodnim enzimima koji razgrađuju i ispiraju “smrdljive” bakterije, pa tako svaka čašica više neminovno može pogoršati zadah.
Savjet:
Ako pijete alkohol, gledajte da između tura pijete i dosta vode.
2. Pepermint
Većina smatra kako su žvakaće guma i bombone s pepermintom sjajno oružje u borbi protiv lošeg zadaha. Velika zabluda! Kako navode stručnjaci, brojni proizvodi od mentola za osvježenje bi vam mogli donijeti više štete nego koristiti. Naime, mnogi od tih proizvoda sadrže šećere, koji su zapravo čista hrana za bakterije, a dok bakterije jedu šećer, nastaju štetni slojevi sumpora koji izazivaju neugodan zadah.
Savjet:
Birajte one bombone koje ne sadrže šećer. To ga neće ukloniti, ali će makar ublažiti loš zadah.
3. Meso
Ako nekoliko puta nedjeljno konzumirate meso, to neće uticati na dah, ali… Ako pretjerate s konzumacijom proteina, tada biste mogli da imate problem. Naime, jedan od nusproizvoda koji nastaje pri razgradnji proteina je amonijak; on se oslobađa kroz usta i izaziva veoma loš zadah.
Savjet:
Kontrolišite unos proteina, a uz svaki mesni obrok jedite svježu salatu i pijte dosta vode.
4. Suho voće
Ono ne samo da je prepuno bakterija, već sadrži i velike količine netopivih vlakana celuloze zbog kojih se komadići voća hvataju i lijepe za zube. Takođe, valja imati na umu i količinu šećera koju sadrži sušeno voće, a već znamo da šećer pogodno utiče na bujanje gljivica i loš zadah…
Savjet:
Ako ne možete da ga se odreknete, obavezno poslije konzumiranja suhog voća operite zube i očistite ih zubnim koncem. Ukoliko i pored svih ovih savjeta ne uspijevate da odagnate neprijatan miris iz usta, grickajte listić peršuna ili sipajte isjeckano svježe peršunovo lišće preko salate. Ovo povrće je “ubica” lošeg zadaha!