Esktremisti na Kosovu dobro opremljeni i obučeni za napade

Nakon dvogodišnje istrage, akcijom kosovske policije u nekoliko gradova na Kosovu uhapšeno je 40 osoba osumljičenih za učešće u ratu u Siriji i Iraku.

Izvršni direktor Centra za bezbjednosne studije, Florijan Qehaja je u Jutarnjem programu RTK2 govorio o prijetnji koju osumnjičeni predstavljaju za bezbjednosnu situaciju na Kosovu.

„Nakon ratnih sukoba na Kosovu, na ovu teritoriju su došle mnoge nevladine organizacije iz arapskih zemalja koje su uspjele da prošire drugačiji vjerski pristup, koji nikada nije bio prisutan na Kosovu”.

”Međunaraodna zajednica, koja je tada imala svu vlast, nije uspjela da spriječi njihov uticaj.Tada je nivo prijetnji bio na niskom nivou, to su bile uglavnom socijalne prijetnje. Sada, kada vršimo poređenje, nakon njihovog odlaska na ratna područja u Siriju i Irak, možemo da kažemo da su ovi ljudi osposobljeni za ratovanje, imaju opremu za izvršavanje napada i predstavljaju opasnost po ustavni poredak Kosova“, smatra Qehaja.

Qehaja upozorava da su sirijski islamisti stavili Kosovo na svoju mapu, ali da opasnost prijeti i regionu.

”Islamska država ”Kalifat“, kako je nazivaju u Siriji, stavila je i Kosovo na svoju mapu, da bi uz upotrebu sile, ne birajući sredstva, ostvarila svoje ciljeve. Ovaj problem nije zadesio samo Kosovo, opasnost od djelovanja ekstremista prijeti i Srbiji, Bosni i Sandžaku”.

Direktor Centra za bezbjednosne studije smatra da Kosovo nema izgrađenu strategiju u borbi protiv ovih ekstremnih grupa, ali i da je za uspješnu borbu potreban zajednički pristup zemalja u regionu, prije svega između Kosova i Srbije.

”Kada je u pitanju opasnost koju mogu izazvati ove ekstremističke grupe, problem predstavlja nedostatak zajedničkog pristupa policije zemalja u regionu. Saradnja kosovske i srpske policije ne postoji. U pojednim slučajevima dolazi do saradnje, ali isključivo uz posredstvo Euleksa”, kaže Qehaja.

”Govorkanja u javnosti da neki imami islamske zjednice podržavaju ove grupe, posao su kosovske policije koja nije zatvorila istragu, već nastavja da istražuje i spriječava moguće nasilje.

Qehaja zaključuje da i pored problema ekstremističkim grupama Kosovo je i dalje spada u grupu bezbjednih država, ali da ta bezbjednost ipak nije na očekivanom nivou.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.