Obama je u razgovoru za taj američki list također kazao da irački čelnici moraju sami pronaći načine za bolju međusobnu saradnju, prenosi Hina.
Američki predsjednik je u četvrtak odobrio zračne udare u Iraku kako bi se “izbjegao genocid” nad iračkim manjinama, te zaštitili “američki interesi” u kurdskom gradu Erbilu, kojemu prijeti napredovanje Islamske države, radikalne sunitske grupe koja je u posljednjih nekoliko mjeseci zauzela velike dijelove sjevernog Iraka i susjedne Sirije.
Obama je u razgovoru za Times najavio da će SAD učiniti dodatne napore kako bi pomogao legitimnoj iračkoj vladi u suzbijanju prijetnje pobunjenika koji su na području koje kontroliraju proglasili “halifat”.
Nećemo im dopustiti da stvore nekakav halifat na teritoriji Sirije i Iraka”, rekao je Obama. “Ali to možemo napraviti samo ako znamo da na terenu imamo partnere koji mogu popuniti prazninu”, dodao je američki predsjednik.
Isto tako, pohvalio je zvaničnike iračke poluautonomne pokrajine Kurdistan koji su “funkcionalni” i “tolerantni prema drugim sektama i vjerama”, te najavio da će im Washington dodatno pomoći.
“Ipak, šire govoreći, ono što sam naglasio je da ne želim da mi preuzmemo posao iračkih zračnih snaga”, dodao je Obama.
Obama je ranije rekao da, “dvije i po godine nakon odlaska američkih vojnika iz Iraka, neće ponovno slati kopnene snage u tu zemlju jer nema američkog vojnog rješenja krize”.
Pripremanje kontraofanzive
Iračke i kurdske snage su spremne za kontraofanzivu kojom trebaju vratiti izgubljene teritorije koje se nalaze pod kontrolom islamskih pobunjenika, kažu irački i kurdski zvaničnici.
Nakon jučerašnjih prvih zračnih udara na položaje Islamske države, koja se približila Kurdistanu, visoki zvaničnik te poluautonomne kurdske regije izjavio je da je došlo vrijeme za kontraofanzivu, prenosi AFP.
“Poslije američkih zračnih udara, pešmerge (kurdski borci) će se prvo pregrupirati, zatim će se vratiti u oblasti iz kojih su se povukli, a onda će pomoći raseljenim osobama da se vrate kućama”, rekao je zvaničnik Fuad Hussein.
Irački šef diplomatije Hoshyar Zebari, Kurd koji je sedmicama bojkotirao sjednice vlade zbog loših odnosa sa Bagdadom, kazao je da je time što kurdske snage nisu naoružane napravljena skupa greška.
Iznio je mišljenje da su američki zračni napadi omogućili da se vlasti u Bagdadu i kurdske vlasti ujedine zarad ostvarenja zajedničkog cilja, a to je da poraze pobunjenika iz Islamske države.
“Iračka vojska i pešmerge se sada bore rame uz rame u istim rovovima”, izjavio je on.
Načelnik generalštaba iračke vojske Babakir Zebari kaže da američki savjetnici, pešmerge i irački vojni lideri zajedno biraju mete.
Potpredsjednik SAD-a Joe Biden u petak je s iračkim predsjednikom Fuadom Masumom telefonom raspravljao o američkom napadu na snage Islamske države u sjevernom Iraku i zatražio od Bagdada da brzo oformi novu vladu, dok je na terenu iračka vlast prvi put Kurdima pomogla u naoružanju.
Pomoć je avionom dostavljena u Erbil, glavni grad poluautonomne kurdske regije, što je nezabilježen čin vojne saradnje između kurdskih i iračkih snaga.
U službenoj izjavi Bijele kuće stoji da je potpredsjednik Biden, svjestan prijetnje koju predstavlja Islamska država, dao podršku svim građanima Iraka, od sjevera do juga, dok “brane svoju zemlju od međunarodne prijetnje”.
Pozivajući se na anoniman službeni izvor, Reuters navodi da Obamina administracija zajedno s Bagdadom radi na podmirenju potreba regionalne kurdske vlasti, što uključuje i dostavu automatskog oružja i municije.
Anonimni zvaničnik Reutersu je izjavio i da je saradnja Bagdada i Erbila bez presedana te da predstavlja napredak, “ne samo u pregovorima već i u istinskoj podršci”.
Humanitarna pomoć
Američki vojni avioni su drugu noć zaredom, uprkos stalnoj prijetnji pobunjenika sa sjevera zemlje, iz teretnih aviona izbacili veću količinu paketa s humanitarnom pomoći namijenjenu ugroženom iračkom stanovništvu, izvijestio je Pentagon.
“Izbacivanje humanitarne pomoći iz zraka izvedeno je iz nekoliko vojnih baza pod američkom Centralnom komandom. Akciju su izveli teretni avioni američke vojske C-17 i C-130. Ukupno su izbačena 72 paketa s hranom i opremom”, stoji u izvještaju Pentagona.
Misiju teretnih aviona pratila su dva borbena aviona F-18 koji su uzletjeli s nosača aviona George H. W. Bush, usidrenog u Perzijskom zaljevu.
U paketima s humanitarnom pomoći izbačenih noćas nalazilo se 28.224 vojnih obroka i gotovo 7.000 litara pitke vode.
“Dosad su, u koordinaciji s iračkom vladom, stanovništvu Iraka iz zraka dopremljena 36.224 vojna obroka i više od 30.000 litara pitke vode”, objavio je Pentagon.