Tokom teških situacija u životu mnogima je prva misao: “Zašto se ovo meni događa?, Šta sam (Bogu) zgriješio?” i javljaju se osjećanja nemoći, straha, očaja, ljutnje. Poslije je najgore prevazići tešku situaciju ili traumu koja čovjeka zadesi. No postoje i smjernice koje bi vam mogle pomoći da sebi vratite osmjeh na lice.
Budite ono što jeste
Na stres i tragediju ne reaguje svako na isti način, a individualni odgovori mogu da zavise i od samog pola: muškarci se često izoluju, a žene okreću društvu i prijateljstvima. Dozvolite ljudima oko sebe da u teškim situacijama budu ono što jesu i da potraže izlaz koji im više priliči – ne forsirajte razgovore sa osobama koje bi da se povuku, ili obrnuto. Imajte razumijevanja za ljude oko vas kako bi i oni imali za vaše potrebe.
Osvrnite se
Nekim osobama je potrebno da gledaju unazad, bilježe, analiziraju događaje, pričaju o onome što se dogodilo. Često je to potrebno i zajednicama, društvima, porodicama – da pogledaju u oči katastrofi koja ih je zadesila i pokušaju da pronađu smisao tragediji koju preživljavaju.
Gledajte u budućnost
Nada, otpornost i otpuštanje mogu da se razviju i kao posljedice izbora i akcija koje vi preduzimate, a koje donose promjenu i smanjuju strah. Učestvujte u što više akcija i programa koji će vas inspirisati da gledate naprijed, ka svojoj budućnosti, i uz čiju pomoć možete da prevaziđete traumu koja vas je zadesila, ali i osnažite da ponovo stvorite svoj život.
Odbolujte
Zastanite. Dozvolite sebi da ožalite svoj gubitak. Ne govorite da to nije ništa ako je vama bilo sve. Ali imate ono najvrjednije – svoj život i priliku da počnete ispočetka.