Kosovo radi na rješavanju pitanja vjerske tolerancije

Predsjednica Atifete Jahjaga održala je zajednički sastanak s odlazećim premijerom Hashimom Thaçijem i s čelnicima vladinih agencija. Jahjaga je saopštila da sve institucije trebaju koordinirati svoje akcije i obećala da Kosovo nikad neće postati pribježište onima koji promovišu takve stavove.

“Institucije trebaju onemogućiti aktivnosti, organizaciju i svaku radikalnu i ekstremističku aktivnost koja ugrožava građane,” kaže se u saopštenju iz predsjedničkog kabineta.

U izvještaju o vjerskim slobodama američkog Stejt Departmenta za 2014. godinu navodi se niz problema na Kosovu. “Posmatrači su primijetili povećanje obima otvoreno antisemitske retorike i povećanu pažnju javnosti prema fakcijama u okviru islamske zajednice koje promovišu manje tolerantne stavove koji se ne uklapaju u historijski umjerenu i tolerantnu prošlost zemlje,” kaže se u tom izvještaju.

Govor mržnje prelio se iz džamija na društvene mreže i internetske medije, izjavila je Alma Lama, poslanica iz redova Demokratske lige Kosova.

“Došlo je do povećanja obima identifikacije s vjerom, više nego s nacijom,” izjavila je Lama za SETimes. Lama kaže da institucije posebno trebaju usmjeriti svoje napore ka siromašnima i neobrazovanima, koji su i dalje osnovne mete ideologa mržnje kao sredstvo za vršenje napada na vjerski sklad na Kosovu.

Stručnjaci kažu da Kosovo treba raditi na rješavanju problema u okviru Islamske zajednice, kao što je nedavno isključenje umjerenih islamskih učenjaka poput Xhabira Hamitija.

Kosovska policija saopštila je da vrši istragu o prijetnjama smrću upućenim Hamitiju, ali da nije identifikovala nijednog osumnjičenog.

Hamiti je izjavio da se u cilju prevazilaženja tog stanja trebaju pružiti mogućnosti pojedincima i grupama koje postupaju s oprezom prema vjerskoj netoleranciji, dok se politika i ideologija ne smiju miješati u vjeru.

“Zemlja s aspiracijama da bude demokratska zemlje i da se integriše u Evropu, kao i u druge međunarodne mehanizme, ne može u budućnosti imati uspjeha i prosperiteta ako nema tolerancije i međuvjerskog poštovanja,” izjavio je Hamiti za SETimes.

Protestanti i srpski pravoslavni kršćani pozvali su lokalne vlasti da zaštiti crkvenu zemlju od slučajeva vandalizma na crkvenoj imovini.

“Veliki broj svetih srpskih crkava na Kosovu je oštećen, čak i zapaljen, a to mnogo govori o našoj vjerskoj slobodi,” izjavio je za SETimes Milomir Stošić, 67-godišnji penzioner iz Mitrovice.

Kosovski parlamentarci također su saopštili da vladine institucije trebaju koordinisati svoj rad u cilju poništavanja tog trenda vjerske netolerancije.

“Politika koja flertuje s radikalnim islamom u cilju pridobivanja njihovih glasova je zakazala,” kaže Lama.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.