Epidemija ebole ili hemoragične groznice opasne zarazne bolesti i dalje se širi zapadnom Afrikom, a zabilježeni su slučajevi zaraženih i u Evropi. O tome da li su pojačane mjere zaštite i da li postoji opasnost od širenja ove bolesti na Kosovu, govore nadležni.
Iz Instituta za javno zdravlje kažu da velika opasnost od zaraze na Kosovu ovim virusom ne postoji, ali da se radi na prevenciji.
“Kao institut mi smo preventivno spremni. Virus ebole se može pojaviti kao sporadični slučaj, ali ne kao epidemija na Kosovu. Ako neko primjeti simptome, sve analize se mogu uraditi kod nas na institutu, gdje imamo posljednju tehnologiju za dijagnostikovanje”, kaže Naser Ramadani, direktor instituta za javno zdravlje i epidemiolog.
Ebola se prenosi direktnim kontaktom sa krvlju ili izlučevinama inficirane osobe, ali i sa predmeta koji su predhodno došli u dodir sa zaraženom osobom. Period inkubacije traje od 2 do 21 dana. Počinje groznicom i umorom, onda kreću glavobolje, povraćanja, a naposletku dolaze višestruka otkazivanja organa i izuzetno obilna unutrašnja krvarenja.
Sa prištinskog aerodroma poručuju da nema razloga za brigu, jer su preduzete sve potrebne mjere. Ističu da su male da se virus ebole proširi na Kosovo putem međunarodnog avio-transporta.
“Male su šanse da se virus ebole iz Afrike proširi i na Kosovo, jer mi nemamo direktne letove ka zemljama u Africi. To znači da putnici iz Afrike koji dolaze na Kosovo moraju proći kontrole na drugim aerodromima. Mi smo spremni i tijesno sarađujemo sa ministarstvom zdravlja, a naša medicinska služba na aerodromu radi 24 sata dnevno, kaže Valentina Gara, portparol prištinskog aerodroma.
Epidemija ebole otkrivena je 1976. godine u Africi. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije do sad je umrlo 729 oboljelih.