Ivica Petričević (59), zvani Musa, koji je u subotu prijepodne ubio svoju suprugu Slađanu (39), konobaricu u kafiću Tiho, gdje je radila, potom i jednog gosta kafića, da bi nakon pet sati drame presudio i sebi, pozvao je iza 11 sati tog dana prijateljicu svoje supruge, Viktoriju Špoljarić.
– Hajdemo na kafu kod Slađene. Bit će predstava – rekao je mirno, glasom koji nije nagovještavao tragediju koja se potom dogodila.
Viktorija Špoljarić, kućna prijateljica porodice Petričević, nije imala vremena i nije se mogla odazvati pozivu. Nije slutila što Ivica Petričević smjera. A onda ju je nešto kasnije nazvao.
Plakao nakon ubojstva
– Bilo je 13 sati i 15 minuta. Plakao je. ‘Ubio sam i nju i njega, jedan mi je pobjegao, ali dobro’, rekao je. Zamolio me da prenesem njegovoj sestri da preuzme djecu i da ih povremeno obiđem. Dodao je da njegov brat ima novce potrebne za skrb – kaže za Jutarnji list Viktorija Špoljarić, dugogodišnja prijateljica obitelji.
Poznavala ih je, kaže, kao dobru porodica, ali ne zna pozadinu tragedije.
– To znaju samo oni i ta tajna zajedno je s njima otišla u grob – dodaje Špoljarić.
Nakon razgovora koji ju je silno potresao, Viktorija Špoljarić poslala je Ivici Petričeviću još nekoliko poruka, moleći ga da misli o svojim kćerima. Policija je porodici vratila njegov mobitel pa se vidjelo da je te poruke primio i otvorio.
Prema izjavama očevidaca koji su to jutro bili u kafiću Tiho, ubojstvu je prethodio razgovor Petričevića s dvojicom gostiju. Uvredljive aluzije o ponašanju njegove supruge, koje su izrekla dvojica gostiju kafića, bile su, čini se, ono zbog čega je Petričević izgubio kontrolu. Otišao je do automobila i iz prtljažnika izvadio poluautomatsku pušku. Prvim rafalom, a to je potvrdila i policija, pogodio je gosta Dragu (47), a zatim suprugu koja je pokušala pobjeći na stražnja vrata kafića. Treća osoba, koju je u razgovoru s Viktorijom Špoljarić, prijateljicom porodice, spominjao Petričević, ima nadimak Švicarac. On je uspio pobjeći iz kafića i spasiti se.
Načelnik Osječke policijske uprave Milan Baričević, koji je cijelo vrijeme bio na mjestu događaja, angažirao je penzionisanog pukovnika Željka Vrselju, prijatelja Ivice Petričevića, da ga pokuša nagovoriti na predaju.
U obrani od 1990.
– Bio je obaviješten da želim s njim razgovarati, ali to je odbio. Rekao sam da na svoju odgovornost želim ući u kafić i da sam spreman to i potpisati, kako bih prijatelja Ivicu nagovorio na predaju. Dobro sam ga poznavao, veže nas i zajedničko iskustvo u ratu i bio sam siguran da meni ništa ne bi učinio. Ali to mi nije bilo dopušteno – kaže Vrselja.
Petričević je, nastavlja pukovnik Vrselja, bio čestit i iznimno pošten čovjek. Među prvima je pristupio obrani Osijeka i još u listopadu 1990., zajedno s Vrseljom, kao pripadnik Narodne zaštite, preteče Zbora narodne garde, zadužio pušku broj 176316. Nije poznato je li to i puška kojom je ubio dvoje ljudi, a potom i sebe.
Kasnije je pristupio 106. brigadi Hrvatske vojske, a potom u 3. gardijsku gdje je Vrselja bio jedan od zapovjednika. Nakon rata Petričević je kratko radio u Saponiji potom u Hrvatskoj vojsci kao građanska osoba na održavanju postrojenja centralnog grijanja. Posljednjih godina bio je u mirovini.
Pokojnikova rodbina vrlo je nezadovoljna što policija nije dopustila da u pregovorima kojima se pokušalo Petričevića nagovoriti na predaju, sudjeluje i njegova starija kći A. Š. (16). Ona je bila nedaleko od mjesta događaja, na točki do koje je policija dopuštala pristup. Žarko je željela spasiti oca. Novinaru Jutarnjeg, koji je u tim trenucima bio uz nju, rekla je da bar želi sačuvati oca, kada majku više ne može. Jedan od sugovornika je rekao da je policija to odbila uz objašnjenje da to inače nije praksa u takvim situacijama.
Kćer nije dobila priliku
Međutim, na jučerašnjoj konferenciji za medije, načelnik kriminalističke policije Josip Adrić, na upit Jutarnjeg zašto djevojčici nije bilo omogućeno pozvati oca na predaju, odgovorio je kako je Petričević bio obaviješten tko sve s njim želi komunicirati, ali da je odbio sve osobe, osim jedne.
Koliko je poznato, jedino je htio razgovarati s bratom. No, ni taj razgovor nije pomogao; Petričević s nakon petosatne subotnje drame ustrijelio puškom oko 16.30 sati.